Nedožité devadesátiny Zdeňka Lišky

02576738.jpeg

V pátek 16. března si připomínáme nedožité devadesátiny Zdeňka Lišky, jedinečného skladatele filmové hudby.

Toto výročí připomíná i mimořádný koncert Symfonického orchestru FOK, který se koná v neděli odpoledne a Vltava jej vysílá v přímém přenosu. Podtitul koncertu zní Hudba pro Perského šáha a další informace dodává v rozhovoru s Jindřichem Bálkem autor projektu, muzikolog Martin Rudovský.

Koncert začíná v neděli 18. března v 16 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Koncert přenášíme na Vltavě v přímém přenosu. Martin Rudovský bude také hostem nedělní Telefonotéky, která je mimořádně přesunuta na 14 hodin, zatímco v pravidelném čase elefonotéky bude zmíněný koncert.

Zdeněk Liška (1922-1983) je označovaný nejen teoretiky za génia filmové hudby. 27. října 2011 obdržel Cenu Ministerstva kultury „za výjimečný tvůrčí přínos v oblasti filmové hudby", stále ovšem zůstává široké veřejnosti poněkud utajen. Je pro to několik důvodů: 1. nesnášel publicitu - existuje jen pár jeho fotografií a jediný rozhovor s ním, 2. celý svůj život se věnoval výhradně filmu a bez výrazných životních zvratů ho strávil komponováním filmové hudby. /zdroj: www.fok.cz/