Návrat do Čech! Literárně-hudební pásmo z dopisů a básní Ivana Diviše
Básník, esejista a editor Ivan Diviš prožil po roce 1968 dvacet let v německém exilu, kde pracoval jako redaktor v Radiu Svobodná Evropa. Do vlasti se mohl začít navracet až v roce 1990, aby se natrvalo vrátil o sedm let později.
Připravila: Marie Valtrová
Komorní skladby: Milko Lazara
Hrají: Milko Lazara, Bojan Gorišek a Vasilij Meljnikov
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: v roce 2014
Rozhlasový Souzvuk, který připravila Marie Valtrová, je sestaven z Divišových básní a dopisů, které vznikaly právě v této době − v čase jeho cest a navracení se do Čech - a byly nedávno publikovány v knižním výboru Návrat do Čech. Diviš se v nich projevuje jako stylistický vulkán, jako básnická sopka chrlící proudy postřehů, soudů, nápadů, ale i vzlyků, klení, proseb a spílání. Básníkův mimořádný jazykový talent, známý z jeho monumentálního deníku Teorie spolehlivosti, se zde doplňuje s psaním zcela zbaveným jakékoli autocenzury.
7. dubna 1999 Ivan Diviš náhle zemřel. Zůstalo po něm rozsáhlé básnické dílo, které chtěl uspořádat „do více než tisícistránkového autorského výboru“ a hrstka dosud nepublikovaných básní, jež našla jeho žena Lída na pracovním stole, a které vyšly pod názvem Poslední básně. Sbírku uvádí rozsáhlá básnická skladba Consilium abeundi, kterou autor v doprovodném dopisu nazval „jakési puzzle s pozadím hrůzy tohoto století“.
Související
-
Thanathea. Průřez vrcholnou básnickou skladbou Ivana Diviše
Strhující básnický dialog se Smrtí představuje jeden z vrcholů Divišovy nesmiřitelné poezie. Recitují Blanka Bohdanová a Boris Rösner.
-
Básníci ve vyhnanství? Pro některé konec, pro jiné nový začátek
Monografie Poezie v exilu přibližuje proměnu tvorby básníků v odloučení, jako byli Ivan Blatný nebo Milada Součková. Je exilová poezie samostatný žánr?
-
Málokdo se jim věnuje, a tak o nich píšu, říká o moravských Sudetech básnířka Irena Šindlářová
Mluví o sobě jako o digitálním antitalentu a osobě nevybavené do dnešní rychlé doby, přesto ji však baví se v ní pohybovat. Hostem Michala Bureše byla Irena Šindlářová.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.