Nalezeno v překladu. Setkání českých spisovatelů s jejich překladateli

22. březen 2019

V souvislosti s právě probíhajícím lipským knižním veletrhem se nad otázkami uměleckého překladu, německojazyčným knižním trhem a postavením české literatury v Německu společně zamýšlejí čeští literáti a jejich německé překladatelky.

Mezinárodní knižní veletrh v Lipsku je jedním z nejvýznamnějších světových svátků literatury a knižní kultury nejen v Evropě. Letos probíhá ve dnech 21. až 24. března 2019 a Česká republika je jeho hlavním hostem. Do Lipska je pozváno 60 českých autorek a autorů a v rámci veletrhu bude prezentováno na 60 knižních novinek v německém překladu.

Česká literatura má potenciál zaujmout, říká ředitel Lipského knižního veletrhu Oliver Zille

Oliver Zille

Na Lipském knižním veletrhu se letos představí na šedesát českých autorek a autorů a více než sedmdesát nových německých překladů českých titulů. U příležitosti 30. výročí sametové revoluce a pádu železné opony se Česká republika stane mezi 21. a 24. březnem hlavní hostující zemí této prestižní události.

Čím česká literatura oslovuje čtenáře v Německu a ve světě? To je jen jedna z otázek, na kterou ve vltavských Kontextech hledají odpovědi:

Marie Sileny a Petr Stančík,
Doris Kouba a Marek Šindelka,
Veronika Siska a Michal Ajvaz,
Iris Milde a Kateřina Tučková,
Martina Lisa a Petr Hruška.

Vybrané ukázky v obou jazycích čte Anežka Rusevová.
Připravil: Ivo Kristián Kubák
Natočeno v roce 2019.

autoři: Ivo Kristián Kubák , Český rozhlas Vltava
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...