Na vlnách TSF. Verše z poetistické sbírky Jaroslava Seiferta

30. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Seifertova báseň Počitadlo ze sbírky Na vlnách TSF v typografickém zpracování Karla Teiga

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V rámci Roku moderního umění na Vltavě připomínáme ve zvýšené míře také náš nejslavnější svaz avantgardních umělců: Devětsil. Pod jeho záštitou vyšla v roce 1925 poprvé Seifertova poetistická sbírka Na vlnách TSF (Télegraphie sans fil – rozhlas bez drátu) v typografické úpravě Karla Teigeho. Výběr z veršů poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Od pesimismu bylo upřímně upuštěno. Poetismus chce udělat ze života velkolepý zábavní podnik…

V Devětsilu působily takové osobnosti jako Jaroslav Seifert, Karel Teige, Vítězslav Nezval, E. F. Burian, Jidřich Honzl, Jiří Voskovec, Vladislav Vančura, Adolf Hoffmeister, Karel Schulz a další. Ostatně Devětsilu (který napřesrok oslaví 100. výročí založení) bude věnována také prosincová výstava v Galerii hlavního města Prahy, v Domě u kamenného zvonu.

Vlny a vlny se vlní. A na pobřeží zhynou.

Režijní rozhlasové řešení vltavského Světa poezie, které kromě sbírky představuje také pregnantně i celý poetismus Nezvala a Seiferta, podporuje hravost avantgardy ve smyslu nadšení pro barvy, zvuky a vícehlas.

Účinkují: Pavel Leicman a Luboš Ondráček

Připravila: Vlasta Skalická
Režie: Eva Řehořová
Natočeno v roce 1992.

autor: Vlasta Skalická
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?