Jonáš Zbořil: Nová divočina

11. březen 2020

Co když je tento svět blízko svému zániku? A co se vlastně bude dít, až tu nebudeme? V nakladatelství Host právě vychází kniha o věcech, které jsou nám denně na očích a kterých si přesto nikdo nevšímá. Nové básně pro vltavský Svět poezie už před časem z rukopisu četl sám autor, mladý český básník a rozhlasový redaktor Jonáš Zbořil. Poslouchejte on-line.

Recitují: Jonáš Zbořil a Petr Konáš
Z autorova rukopisu vybrala: Klára Fleyberková
Režie: Josef Kačmarčík
Natočeno: v roce 2019

Jonáš Zbořil je na vlnách rozhlasu jako doma. Už roky totiž působí na Radiu Wave. Stejně doma je ale také na poli poezie. Časopisecky poprvé publikoval v roce 2007 v Divokém víně, později se jeho texty objevily například v Hostu, v Almanachu Wagon, Psím víně, Tvaru, nebo v antologii Nejlepší české básně 2009.

V roce 2013 pak vydal sbírku Podolí, za kterou získal nominaci na cenu Dilia Litera pro objev roku. A k vydání právě teď chystá básně úplně nové. Z rukopisu nazvaného Nová divočina pochází texty, které čte sám autor v pořadu Svět poezie.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.