Na návštěvě u manželů Tugendhatových
„Když tyto prostory a vše, co je uvnitř, nechám na sebe působit jako celek, pak jasně cítím: to je krása – to je pravda.“ Fritz Tugendhat Po letech průtahů začala letos v lednu konečně rekonstrukce jediné moderní stavby na území Česka zapsané na seznam světového dědictví Unesco - vily Tugendhat, elegantního, velkorysého rodinného domu, stojícího na rozsáhlém pozemku s výhledem na město Brno, v Černopolní ulici číslo 45. Díky pěčlivé práci restaurátorů má být domu vrácena do všech detailů jeho podoba z roku 1930, kdy byl podle návrhu německého architekta Miese van der Roheho dokončen. Pokud jste se před rekonstrukcí nestihli podívat dovnitř, zveme vás alespoň na virtuální rozhlasovou prohlídku. Začínáme v úterý 22. června v 19 hodin.
„Účel stavby jí dává vlastní smysl. (…) Obytný dům má sloužit pouze bydlení. Místo stavby, poloha ke slunci, prostorové rozvržení a stavební materiály jsou podstatné faktory pro tvorbu obytného domu. Z těchto podmínek je třeba skloubit stavební organismus.“ Ludwig Mies van der Rohe
Otevřený obytný prostor, kde interiér volně přechází do zahrady, ušlechtilé materiály jako jediný nostitel ornamentu, do té doby u obytného domu nepoužitá ocelová nosná konstrukce, dodnes fungující systém klimatizace či do podlahy mechanicky spustitelná okna, to jsou některé z prvků, které vilu učinily slavnou. Dokonalé umělecké dílo, ve kterém se zároveň, jak vypovídají dobové vzpomínky původních majitelů domu manželů Tugendhatových, pohodlně bydlí.
K onyxové stěně, na obytné terasy i do technického podzemí vás v úterní Čajovně zavede Dagmar Černoušková ze Studijního a dokumentačního centra vily Tugendgat. V pořadu zazní i ukázky ze vzpomínek Grety Tugendhatové, která spolu se svým naželem a dětmi v domě žila pouhých osm let. Do roku 1938…
Detailní informace o vile, popis průběhu její aktuální rekonstrukce i řadu fotek najdete na webu http://tugendhat-villa.cz/.
Použité fotografie pocházejí také z oficiálních stránek vily, jejich autorem je David Židlický.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.