Muzikoložka Moravčíková: Hudební škola může být prostor k odstraňování segregace dětí
Muzikoložka, básnířka a spisovatelka Dominika Moravčíková s posluchači ArtCafé sdílí poznatky ze svého výzkumu hudebního vzdělávání a aktivit romských dětí a mládeže na Slovensku. Zakládají se na rozhovorech s pedagogy a se studenty hudby z majority i minority a také na etnografickém pozorování. Moravčíková společně s moderátorkou Annou Kolářovou ohledávají úskalí této problematiky a hovoří o možnostech rozvoje hudebních škol.
Související
-
Vztah romských čtenářů k vlastní literatuře je silný. Je to zdroj hrdosti, říká romistka Ryvolová
Proč v romských pohádkách přijíždí princ v bílém mercedesu a princezna září jako žárovka dvoustovka? Z jakého důvodu je dobré vydávat texty romských autorů česky i romsky?
-
Jak děti nepřipravit o radost z tvorby? První krok – uchvátit je a ohromit zvukem, pohybem, barvou
Září je měsíc zapisování do uměleckých škol a kroužků. Jak zprostředkovat umění těm, kteří se s ním potkávají poprvé v životě?
-
Hudbu ve školství je potřeba osvobodit: Není to jen předmět, je to jazyk
Hudba je jiná forma mateřského jazyka. Proto se tak musí učit. Tak to vnímají hudební pedagog Ondřej Tichý i členové a členky projektu Mladí ladí dětem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.