Může Bible potvrdit nové archeologické nálezy? O odhalování tajemství chrámu z doby Šalamounova panování
Izraelští archeologové spolupracují s českými biblisty na významné archeologické lokalitě nedaleko od Jeruzaléma, kde byl nalezen chrám z 8. století př. n. l., tedy z doby Šalamounovy. Přímo na místě, ve Svaté zemi, natáčela v roce 2021 Daniela Brůhová s českými biblisty a izraelskými dobrovolníky. Může Bible potvrdit nové archeologické nálezy? Proč jsou nálezy z doby železné tak důležité pro současné poznání historie? Premiéru poslouchejte on-line měsíc po odvysílání.
Od roku 2019 se čeští vědci podílejí na unikátním objevu, který možná přepíše biblické dějiny. Chrám, který byl poblíž Jeruzaléma nalezen při stavbě dálnice, odpovídá biblickému popisu prvního Jeruzalémského chrámu. Zbytky stavby pocházejí z 8. století před naším letopočtem, tedy z doby železné. To byla doba Šalamounova panování. Nález vzbudil i velký celosvětový ohlas a začaly se objevovat otázky, jestli ho Bible může potvrdit. K rozluštění dávných záhad pomáhají izraelským archeologům čeští biblisté z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po vynucené covidové přestávce se vědci v létě 2021 na lokalitu vrátili, aby hledali odpovědi ukryté ve starých kamenech.
Čtěte také
Zajímavé je, že chrám v Tel Moca přitahuje nejen archeology, ale i dobrovolníky z celého Izraele. Jsou jimi lidé různého stáří i profesí, najdete mezi nimi hudebníky, spisovatele, průvodce turistů i jógovou cvičitelku. Všichni se s elánem ohánějí krumpáči a motykami a vynášejí kýble nakopané hlíny, aby při troše štěstí objevili sošku, lampičku či ucho amfory a pomohli tak najít odpovědi na to, proč chrám stojí v kopcích za Jeruzalémem a ne v centru města, jestli ho stavěl Šalamoun či někdo jiný a komu byl zasvěcen.
Odpovědi pomáhají hledat právě čeští biblisté. Šéfem české expedice je biblista doc. Filip Čapek, který vysvětlí, co je biblická archeologie. Prof. Martin Prudký se tady místo za katedrou ohání krumpáčem, aby pak o svých praktických poznatcích vykládal studentům. Stejně tak doc. Petr Sláma, specialista na teologii Starého zákona. Dokumentační fotografie pořizuje specialista na biblickou archeologii Judska v době železné Mgr. David Rafael Moulis, Ph.D. Práci českého týmu přímo v terénu při odhalování tajemství starodávného chrámu se podařilo na mikrofon zaznamenat Daniele Brůhové.
Nejposlouchanější
-
Gaius Suetonius Tranquillus: Životopisy císařů. Náhled nejen do soukromí římských vládců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Boží vůle, Milost, Matka devíti a další povídky zapomenutého moravského prozaika Oskara Jellineka
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.