Music Olomouc 2023: Zacíleno na skladatele a violistu Daniela Olivera Mosera

19. listopad 2023

Skladatel, interpret, dirigent a organizátor v jednom? Většina výkonných hudebníků stojí za všemi těmito funkcemi a bylo tomu tak odjakživa. Právě na symbiotickém postavení hudebních umělců založil ředitel a dramaturg olomouckého festivalu soudobé hudby, skladatel a klavírista Marek Keprt téma 15. ročníku Music Olomouc. Setkáme se s ním v Atriu Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci v samotném závěru festivalu, a tak je co hodnotit, za čím se aktuálně ohlédnout.

Samotné Futurissimo s datem 19. 11. stojí na nahrávce úvodního koncertu festivalu, kdy jako příklad za všechny poslouží osobnost rakouského skladatele, violisty a také člena Quasars Ensemble Daniela Olivera Mosera nebo zakladatele tohoto slovenského souboru Ivana Buffy, který je skladatelem, dirigentem a zároveň i vynikajícím klavíristou. Sám Marek Keprt se během festivalu stačil představit ve všech funkcích.

V rozhovoru s Renátou Spisarovou odpoví i na to, v jakém rozpoložení, ještě navíc vedle pedagogické práce, komponoval svou „neoperu“ pro letošní ročník nebo do jaké míry zatahuje do organizace festivalu své studenty, ale také, proč letos pozval skladatele pražského souboru Konvergence Ondřeje Štochla a Jiřího Lukeše, co pro něj znamená osobnost Petra Kotíka, jak se klavírního recitálu zhostil rovněž skladatel Gustavo Díaz -Jerez a proč opětovně na festival pozval estonský ansámbl Arashe Yazdaniho.

Spustit audio

Související