Možná jim je přes 80, ale duší jsou to mladíci. Světové premiéry pravidelných hostů Ostravských dní

17. září 2023

2. září skončily Ostravské dny aneb festival hudby dneška, který se letos konal již po dvanácté. Na koncertě s názvem High Noon uvedl ten den Petr Kotík společně s ONO – Ostrava New Orchestra a komornější Ostravskou bandou pět skladeb: Jednu svoji a čtyři od svých vrstevníků, úspěšných skladatelů z druhé strany Atlantiku a pravidelných hostů Ostravských dní.

Koncert v Trojhalí Karolína otevřela skladba všestranného hudebníka, skladatele a improvizátora Alvina Currana, při které se k orchestrálním hráčům přidali i svědomitě driblující členové basketbalového mládežnického klubu NH Ostrava.

Dále zazněly skladby Roscoe Mitchella, Philla Niblocka, Petra Kotíka a Christiana Wolffa, který jako jediný letos do Ostravy nepřijel osobně.

Na koncertě byl také zveřejněn Ostravský manifest, společné prohlášení všech pěti skladatelů, které sepsal Petr Kotík. Více o jeho obsahu se dozvíte v pořadu Akcent.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.