Mozaika - 20 let váš průvodce kulturou!

03458181.jpeg

2. ledna 1996 se v ranním vltavském vysílání poprvé objevila Mozaika. Zpočátku v necelé hodině nabídla převážně rozhovory a pozvánky na kulturní akce, zprávy a přehled tisku, to vše doplněné klasickou hudbou.

U zrodu pořadu byl tehdejší šéfredaktor Vltavy Oldřich Knitl a šéfka kulturní redakce Eva Králová, kteří správně cítili, že je kulturní zpravodajství na okraji zájmu médií, včetně rozhlasu. Formát to byl úspěšný a díky podpoře i dalších šéfredaktorů Blanky Stárkové a Lukáše Hurníka rozšířila Mozaika postupně svůj vysílací čas.

Mozaiku můžete poslouchat ve všední dny ráno od 6:30 – 9:00 a odpoledne mezi 16 – 17 hodinou. Každý den nabízíme více než 200 minut kulturního zpravodajství a publicistiky. Za uplynulých 20 let se výrazně proměnilo mediální prostředí. Informací přibývá všemi způsoby. O to více je potřeba je ověřovat, vybírat, zasazovat do souvislostí. Stále přemýšlet o tom, jak rozhlasově co nejlépe kulturní dění zprostředkovat. V Mozaice bez všeobecného trendu ke zkracování příspěvků a uměle vytvářených emocí.

Mozaika je tu už 20 let! Přijďte její kulatiny oslavit s námi přímo do budovy Českého rozhlasu na Vinohradech! Akce na Facebooku Mozaiky

Originální hudební dramaturgie obsáhne vedle klasiky také jazz, šanson, world music, filmovou a divadelní hudbu, ukázky z nových desek i koncertních projektů. Snažíme se být také přímo na místech kulturního dění. Mozaiku jsme vysílali například z Plzně – hlavního evropského města kultury, z Pražského Quadriennale, z Nové scény při zahájení sezóny Národního divadla, ke stoletému výročí pražského Divadla Rokoko nebo z festivalu 4 + 4 dny v pohybu.

Mozaiku připravují editoři Antonín Pfeifer, Martina Kolajová a Ivo Prokop, produkční Eva Baldová a Jitka Zmijová. Jako moderátoři se střídají Petr Šrámek, Karel Kratochvíl, Petr Gojda, Martin Luhan Lenka Novotná a Kristýna Franková.Redakce kultury je už druhý rok organizačně v Centru zpravodajství Českého rozhlasu. Redaktoři tak kromě příspěvků pro Mozaiku zajišťují kulturní zpravodajství i pro ostatní stanice, zejména Radiožurnál. Kromě toho do Mozaiky přispívají desítky spolupracovníků v regionech a v zahraničí.

Čtěte také: Archiv pořadu Mozaika

Záznam pořadu a vybraná témata zpracovaná formou článků najdete na internetové stránce Mozaiky. Navíc můžete sledovat dění ve studiu během vysílání prostřednictvím webové kamery. S posluchači komunikujeme také na Facebooku.

Těší nás respekt, uznání a ochota ke spolupráci ze strany osobností kulturní sféry i kulturních institucí. Těší nás věrnost a přízeň posluchačů – Mozaika je podle deníkového šetření z podzimu 2015 od pondělí do pátku nejposlouchanějším pořadem Vltavy a ve srovnání s rokem 2014 přilákala k poslechu o zhruba čtvrtinu více zájemců o kulturní dění.

Čtěte také: Mozaika - o pořadu