Prvním kosmonautem nebyl Jurij Gagarin, ale Rom jménem Lajko

1. březen 2019

Prvním člověkem, který vyletěl do kosmu a vrátil se odtud živý, nebyl Jurij Gagarin, ale Rom jménem Lajko. Tak by se dal shrnout příběh filmu Lajko: Cigán ve vesmíru. Snímek, který zahajoval letošní ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate, představil ve vltavské Mozaice jeho scenárista a režisér Balázs Lengyel.

„Základ děje není vůbec vycucaný z prstu,“ vysvětluje. „Jde samozřejmě o nadsázku, ale zdá se, že pokusy na lidech, které by Gagarinovi umetly cestičku do vesmíru, se v Bajkonuru skutečně konaly. Dokonce se dochovaly amatérsky zachycené záznamy, které by to mohly potvrdit,“ doplňuje. Film, byť jde o satirickou komedii, znovu dokazuje, že Sověti byli vždycky všeho schopní. Zmíněný žánr nezvolil režisér náhodou.

„Jsem přesvědčen o tom, že vážná témata a dějinné peripetie 20. století je nejen možné, ale i potřebné předkládat publiku s humorem. Stejně jako v Česku, má taky v Maďarsku politická satira velice silné pozice, a to i ve filmu,“ říká k tomu. V Maďarsku byl snímek přijat dobře. Balázs Lendyel se přitom reakcí domácího diváctva trochu obával. „Přeci jenom se v mém snímku mluví hodně i rusky,“ vysvětluje svůj strach s úsměvem.

Lajko: Cigán ve vesmíru

Za dobrými reakcemi na film stojí jistě i vynikající herecké výkony. Lengyel dbal na to, aby postavy z Ruska či Německa ztvárnili rodilí mluvčí. Dceru Josefa Mengeleho tak hraje Němka Anna Böger, Brežněva pak Bohdan Benyuk, což je sice Ukrajinec, ale s téměř mateřskou ruštinou. „Nevyšlo to pouze u bojovníka za nezávislost Estonska na Sovětském svazu. Toho hraje Maďar. Na rodilého Estonce už jsme neměli peníze,“ usmívá se Lengyel.

Původně měl film Lajko: Cigán ve vesmíru domluvenou ruskou koprodukci. Nakonec z ní ale nebylo nic, spolupráce z ruské strany ani nezačala, natož aby Rusové poslali nějaké peníze na výrobu. Případné uvedení komedie v ruských kinech je proto v tuto chvíli spíše nereálné. Zato se nejspíš objeví v kinech čínských. Čína totiž koupila na snímek práva.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?