Jan a Lenka Procházkovi: Ucho. Hra o strachu a smíření podle slavného trezorového filmu z roku 1969

17. listopad 2021

Hra o Ludvíkovi a Anně, o strachu a smíření. Rozhlasovou úpravu scénáře slavného trezorového filmu z roku 1969 uvádíme na Vltavě v den státního svátku 17. listopadu. S Igorem Barešem a Ivanou Plíhalovou v hlavních rolích poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava a režie: Michal Bureš
Osoby a obsazení: Ludvík (Igor Bareš), Anna (Ivana Plíhalová), muž (Petr Jarčevský) a hlas v telefonu (Jaroslav Krejčí)
Dramaturgie: Jan Sulovský
Zvukový design: Jiří Pochvalovský
Hudba: Richard Mlynář
Natočeno: v olomouckém studiu Českého rozhlasu v roce 2010
Nahrávka vznikla ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc.

Vládní vila kdesi na pražské Ořechovce. V ní odposlouchávající zařízení, vedle ní nevinně se tvářící operační vozidlo Státní bezpečnosti. Vrzne branka. Obyvatelé předmětné nemovitosti se vracejí z recepce na Pražském hradě. Nesvítí světlo. Ludvík jde hledat pojistky, Anna se nemotorně vyzouvá v předsíni. A veškeré jejich konání, všechny repliky UCHO odevzdaně posílá do operačního vozidla. Ti dva vědí, že jsou odposloucháváni, berou to jako nutnou daň za blahobyt, moc a výsady, jichž se jim od režimu dostává.

Igor Bareš a Petr Jarčevský v iscenaci UCHO

Taková je výchozí situace nejen slavného trezorového filmu, ale také divadelní a později rozhlasové inscenace této hry o strachu a smíření. Scénář podle filmové povídky Jana Procházky napsala jeho dcera Lenka Procházková. UCHO mělo svoji úspěšnou divadelní premiéru v Moravském divadle Olomouc na jaře 2010. Režisér představení Michal Bureš proto následně pro Český rozhlas vytvořil i rozhlasovou verzi, která byla také přeložena do francouzštiny. V hlavních rolích se představí Igor Bareš a Ivana Plíhalová.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Tomáš Soldán
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.