Moře konspirací a ostrovy deviace

Petr Šourek si do studia pozval politology Vladimíra Naxeru a Petra Krčála ze Západočeské univerzity a sémiotika Josefa Šlerku z Univerzity Karlovy.

Inseminační zásahy mimozemštanů! Zlovolné plány na vylidnění Planety! Zinscenované přistání na Měsíci! Taky někdy žasnete nad tím, čemu jsou ochotni lidé věřit? Nebo snad žasnete na tím, koho jsou ochotni volit? Pokud vám nestačí žasnout a chcete víc vědět, vyrazte s námi na dobrodružnou plavbu mořem konspiračních teorií a populistické rétoriky.

Začínáme populismem. Nejhloupější neopeřený dvojnožec Petr Šourek si do studia pozval politologické duo Vladimír Naxera a Petra Krčál. Tento tandem pracuje na Západočeské univerzitě. Na základě pečlivé analýzy úplného korpusu prezidentské produkce Miloše Zemana došli tito dva politologové k závěru, že český prezident opravdu hojně využívá populistickou rétoriku a hlavním cílem jeho útoků jsou média (velmi často ta veřejnoprávní), která označuje za "ostrov negativní deviace".

Z ostrova negativní deviace se pak vydáváme na širé moře konspiračních teorií. Plujeme podle nového Atlasu konspirací a naším navigátorem je sémiotik Josef Šlerka. Máme pro vás spoustu zajímavých vysvětlení světa kolem nás a záleží jen na vás, jestli jim chcete věřit. Dokonce i když jste přesvědčeni, že vám lžeme a jsme součástí něčeho širšího, jistě najdete vhodný rámec, do kterého si náš poslech zasadíte tak, aby vašemu přesvědčení naše řeči neublížily.

autor: Petr Šourek
Spustit audio