Moře je nejbezpečnější místo na Zemi. Osudy Rudolfa Krautschneidera
„Mým prvním velikým štěstím v životě bylo, že jsem měl dědečka, který měl na svého vnuka nekonečně času, což radím všem dědečkům. Druhým štěstím bylo, že si moje matka vzala za muže opilce, který se o mě nestaral, takže se o mě mohl starat dědeček,“ říká dřevorubec, stavitel lodí, spisovatel a hlavně mořeplavec Rudolf Krautschneider (1943).
Mořeplavec, vydavatel a ilustrátor, dobrodruh. Narodil se ve Vídni (*1943), pak se s maminkou přestěhoval do Znojma, na které dodnes s láskou vzpomíná. Jeho životním požehnáním byl dědeček, který ho přivedl nejen k lodím a vodě, ale který ho naučil „vše podstatné“.
Rudolf Krautschneider pracoval v dolech, poté jako dřevorubec, čemuž ostatně zůstal věrný dosud. Žije s rodinou na vesnici v Orlických horách, postavil několik lodí, plavil se po všech mořích, navštívil všechny kontinenty a na plachetnici Polárka obeplul Antarktidu. Napsal zhruba desítku knih (některé byly přeloženy do polštiny, němčiny a angličtiny) a natočil řadu dokumentárních filmů. Když zrovna není na moři, nebo nestaví nějakou loď, věnuje se psaní knih a jejich vydávání, pořádá často různá kulturní setkání a akce pro děti z dětských domovů. O tom (a i dalším) vypráví v rozhlasových osudech.
Související
-
Rudolf Krautschneider: Na oceánu mi nešlo o život tak často jako na českých a polských silnicích
Mořeplavec a spisovatel Rudolf Krautschneider strávil na moři v kuse nejdéle čtyři roky. Má za sebou ale i další desítky dobrodružných výprav...
-
Moře je nejbezpečnějším místem na světě, tvrdí mořeplavec...
Mořeplavec, stavitel lodí, spisovatel, muzikant, filmař, fotograf a také dřevorubec. Tyto všechny profese se snoubí v Rudolfovi Krautschneiderovi, který chystá dalš...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.