Molieri

28. listopad 2022

Basbarytonista Adam Plachetka společně s Romanem Válkem, uměleckým vedoucím souboru Czech Ensemble Baroque, vydali společnou nahrávku, která kombinuje árie z oper Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. Hodnocení připravila Helena Havlíková.  

(…) Kladem projektu Molieri je bezesporu nápaditá dramaturgie, která poskytuje v celkem 15 ukázkách vyvážený prostor jak Mozartovi, tak Salierimu – v operních áriích a každému z nich také v předehře. Nahrávka dokládá, že interpretaci vztahu Mozart/Salieri lze posunout blíže faktům a Salieriho tvorbu ocenit spravedlivěji, aniž by to umenšilo Mozartovu velikost. A v úvodním slově k albu Adam Plachetka správně podotýká, že Mozartova hudba je sice blízká jeho srdci, ale nahrávek Mozartových oper nebo jen jejich barytonových nebo basbarytonových árií jsou stovky. A usoudil, správně, že nechce být jen dalším z mnoha. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.