Molière: Misantrop. Jak obstát ve společnosti i v lásce a nebýt přitom pokrytec
Trpká komedie o muži, který odmítá bezduchou společenskou přetvářku, a zároveň miluje ženu ztělesňující všechno, co na lidech nenávidí. S Martinem Růžkem v hlavní roli poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Obnovenou premiéru archivní inscenace uvádíme ve vltavské Hře pro pamětníky po více než třiceti letech.
Na vrcholu tvůrčích sil, v době, kdy psal Dona Juana a nedlouho po Tartuffovi, vytvořil Molière další mimořádné dílo – komedii Misantrop. Premiéra roku 1666 vzbudila menší ohlas než obě zmíněné autorovy hry, přesto dnes Misantrop patří k nesmrtelné klasice, která se opakovaně vrací na světová jeviště. Zásluhu na tom bezpochyby má titulní hrdina, v němž Molière stvořil snad nejrozporuplnější divadelní charakter všech dob.
Alcest je zároveň směšný, nesnesitelný moralista, který se nedovede smířit s tím, že se ostatní nechovají podle jeho přemrštěných nároků. A zároveň zásadový muž a odvážný kritik pokrytecké přetvářky, který se tragicky zklame v lásce. Souboj o smysl a výklad Misantropa se vede od časů francouzského klasicismu po dnes. A nevypadá to, že by se tvůrci dobrali definitivního soudu a vyčerpali všechny možnosti, které hra a její postavy nabízejí.
Ve Hře pro pamětníky si Molièrovo dílo připomeneme archivní inscenací natočenou v roce 1956 v Brně. Režisér Vladimír Vozák obsadil do hlavní role Martina Růžka, který tehdy končil svoje angažmá v brněnském Národním divadle. Spolu s ním v nahrávce účinkují Otakar Dadák jako věrný Alcestův přítel Filint, Helena Kružíková v roli krásné, ale povrchní Celimeny nebo Vlasta Fialová jako upřímná Alcestova přítelkyně Elianta.
Související
-
Vánoce ve znamení velkých premiér i klasiky z archivu. Nevypínejte Vltavu ani o svátcích
Na závěr roku jsme si připravili řadu svátečních pořadů, které byste si neměli nechat ujít.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka