Moji hrdinové v písních. Ještě že nejsou andělé

30. březen 2015

On-line do čtvrtka 9. dubna 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 30. března 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví postupně v jednom článku také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


V týdnu, kdy po dnech spějeme k Velikonocům, budeme v Důvěrných sděleních mluvit i zpívat o andělech. V pondělí to budou andělé, kteří v písních přebývají na hranici mezi uměním a kýčem. V úterý zjistíme, jak se v písních se slovem Anděl zachází, kdo všechno může andělem být (třeba i Jaroslav Hutka v písni Vladimíra Merty nebo vlastní žena u Karla Plíhala) i kdo se bez anděla obejde, jako do země vrostlá Dagmar Andrtová.

Ve středu ověříme, že písně o andělech jsou často osobní modlitby - stejně u Zuzany Navarové jako u Jiřího Bulise (a žádný z nich už mezi námi není). Ve čtvrtek shledáme, že andělé na kůru jsou u Jaromíra Nohavici „nebeská honorace“, která na každého vede jeho spis, ale v písničce skoro neznámého Karla Diepolda z Liberce se nám dostane naděje a víry, že lidé přece jen mají svědomí.

Na Velký pátek odhodí tvůrce pořadu Moji hrdinové v písních Jan Burian svůj ochranný štít znalce a komentátora a představí ve třech písních z různých časových období svoje anděly: jeden létá na rogalu, druhý stojí na hřbitově a ten třetí - to je odložený případ.


Autor: Jan Burian Režijní spolupráce: Alena Zemančíková

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...