Milý Karle, kdes byl, když včera hřmělo?

22. září 2019

Dopisy českého spisovatele Bohumila Hrabala příteli, hudebníkovi Karlu Maryskovi, které jsou Hrabalovou poetickou, místy až intimní výpovědí. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Mezi nejdůvěrnější a nejbližší přátele spisovatele Bohumila Hrabala patřil Karel Marysko, hudebník, cellista, člen orchestru Národního divadla, svébytný básník a prozaik, který vyrůstal – podobně jako Hrabal – v Nymburce. Od ledna 1973 do září 1977 působil Marysko v Městském orchestru v norském Stavangeru.

03083900.jpeg

A právě z této doby pochází i malá část dochované korespondence Bohumila Hrabala, která je hlavní osou rozhlasového Souzvuku. Sedm dopisů příteli Maryskovi není jen banálním výčtem událostí, novinek a pozdravů z Prahy. Jsou poetickou, místy až intimní výpovědí Bohumila Hrabala, který sám tehdy v nelehké situaci, zbaven možnosti veřejně publikovat a z ústraní chaty v kerském polesí do Prahy zajížděl jen na pivo za přáteli. Jako by se i těmito literárními dopisy Hrabal vyptával na otázku, která jej palčivě trýznila po celý život: Kdo jsem?

Účinkují: Petr Halíček a Igor Bareš

Připravil: Miloš Doležal
Úvodní slovo: Tomáš Mazal
Režie: Jaroslav Kodeš

autor: Miloš Doležal
Spustit audio