Miloslav Nevrlý: Je dobré mnoho znát, ale je ještě lepší, když zbývá i tajemství

25. prosinec 2017

Více než šedesát let se Jizerskými horami toulá přírodovědec a spisovatel Miloslav Nevrlý.

A stále i ve svých čtyřiaosmdesáti letech píše. Také o přírodě a ptácích, kteří jej fascinují od mládí. 

V mnoha disciplínách, o kterých se v této knize odvažuji psát, v historii nebo ve sklářství jsem stejným laikem jako pravděpodobně většina těch, kdo tyto řádky budou číst. A tak i pro mne často bylo dychtivé studium staré jizerskohorské literatury objevné.
z úvodu Knihy o Jizerských horách

David Hamr mluvil s Miloslavem Nevrlým o jeho vztahu k přírodě a o krajině dávno ztracených příběhů vepsaných do paměti těchto „kapesních“ českých hor.

Od svého prvního vydání před čtyřiceti lety si Kniha o Jizerských horách stále nachází nové čtenáře - poutníky, kteří se s ní vydávají na cesty. Úryvky v novém, dosud nevysílaném nastudování režiséra Michala Bureše doplnily speciální vydání Vizitky z ČRo Liberec. Z Knihy o Jizerských horách četl herec libereckého divadla F. X. Šaldy Václav Helšus, zněla hudba varnsdorfského citeristy Michala Müllera a turnovského skladatele Martina Hyblera.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.