Miloš Orson Štědroň: Důležitý je pro mě příběh
14. prosince bude mít na Nové scéně Národního divadla premiéru jeho nová opera Don Hrabal, ve které spisovatele nahlédl skrze optiku jeho „osudových žen“.
Štědroň v rozhovoru popsal, kým pro něj Bohumil Hrabal je a jak se jeho operní hrdina liší od všeobecně zažité představy hospodského pábitele. Chválil představitele titulní role Romana Janála.
Jako skladatel rád hledá divadelní potenciál i v látkách na první pohled nezhudebnitelných, nebojí se českých národních ikon, jako jsou Jan Hus nebo Antonín Dvořák. Cenu divadelní kritiky sklidilo jeho autorské představení Velvet Havel; v kabaretu Krásné psací stroje prolnul několik příběhů osobností spjatých s nakladatelstvím Odeon.
Ondřej Vaculík: Když je něco v nepořádku, mám chuť to opravit

Jak překonávat nesnáze tvůrčím způsobem se učil od venkovských zedníků. Byli chytří, zaujatí svou prací a uměli si poradit. Zkušenost s řemeslem, kterému se vyučil, mu v životě pomohla ke skromnosti i nadhledu. Jako jediný ze synů Ludvíka Vaculíka je literárně činný. Jeho první vydaná knížka se jmenovala Stavební deník.
V otázkách věnovaných jeho hudebnímu jazyku vzpomínal Štědroň na cestu od tonálního výrazu přes radikální atonalitu zpět k tonalitě, ovšem „obohacené“, jiné. Zazněly ukázky z jeho představení Velvet Havel, skladba Rock pro kytaru a smyčce nebo hudba k animovanému filmu Somewhere.
Řeč byla také o jeho pedagogické práci na pražské konzervatoři, o mladé generaci a o tom, zda má být hudební skladatel politicky angažovaný. Coby dlouholetý posluchač stanice Vltava poskytl také několik postřehů k novému schématu stanice Vltava.
Miloš Orson Štědroň je uznávanou multidisciplinární osobností: hudební skladatel, klavírista, muzikolog, libretista a pedagog. Z jeho početné tvorby je nejvýraznější linie jevištní. Pro svá díla, která mají často podobu kabaretu či pásma s mluvenou řečí, si sám píše libreta, tematicky se zaměřuje na osobnosti z české literatury, historie či politiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.