Miloš Orson Štědroň: Důležitý je pro mě příběh

4. prosinec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miloš Orson Štědroň

14. prosince bude mít na Nové scéně Národního divadla premiéru jeho nová opera Don Hrabal, ve které spisovatele nahlédl skrze optiku jeho „osudových žen“.

Štědroň v rozhovoru popsal, kým pro něj Bohumil Hrabal je a jak se jeho operní hrdina liší od všeobecně zažité představy hospodského pábitele. Chválil představitele titulní role Romana Janála.

Jako skladatel rád hledá divadelní potenciál i v látkách na první pohled nezhudebnitelných, nebojí se českých národních ikon, jako jsou Jan Hus nebo Antonín Dvořák. Cenu divadelní kritiky sklidilo jeho autorské představení Velvet Havel; v kabaretu Krásné psací stroje prolnul několik příběhů osobností spjatých s nakladatelstvím Odeon.

Ondřej Vaculík: Když je něco v nepořádku, mám chuť to opravit

Ondřej Vaculík

Jak překonávat nesnáze tvůrčím způsobem se učil od venkovských zedníků. Byli chytří, zaujatí svou prací a uměli si poradit. Zkušenost s řemeslem, kterému se vyučil, mu v životě pomohla ke skromnosti i nadhledu. Jako jediný ze synů Ludvíka Vaculíka je literárně činný. Jeho první vydaná knížka se jmenovala Stavební deník.

V otázkách věnovaných jeho hudebnímu jazyku vzpomínal Štědroň na cestu od tonálního výrazu přes radikální atonalitu zpět k tonalitě, ovšem „obohacené“, jiné. Zazněly ukázky z jeho představení Velvet Havel, skladba Rock pro kytaru a smyčce nebo hudba k animovanému filmu Somewhere.

Řeč byla také o jeho pedagogické práci na pražské konzervatoři, o mladé generaci a o tom, zda má být hudební skladatel politicky angažovaný. Coby dlouholetý posluchač stanice Vltava poskytl také několik postřehů k novému schématu stanice Vltava.

Miloš Orson Štědroň je uznávanou multidisciplinární osobností: hudební skladatel, klavírista, muzikolog, libretista a pedagog. Z jeho početné tvorby je nejvýraznější linie jevištní. Pro svá díla, která mají často podobu kabaretu či pásma s mluvenou řečí, si sám píše libreta, tematicky se zaměřuje na osobnosti z české literatury, historie či politiky.

Spustit audio