Filmy dělím na ty, kterým věřím a na ty, co mi přijdou vycucané z prstu, říká umělecký ředitel MFF KV Karel Och
Filmová díla podle něj dávají životu exotickou nadstavbu. „Na mé práci mě fascinuje, že každý rok zjišťuju, jak jsou filmaři talentovaní,“ popisuje Karolíně Koubové. Mluví spolu také o tom, jak se vybírají filmy nebo jak se o nich vyjednává, že je pro něj výrazná česká stopa ve Varech velkým zdrojem naděje a jak nejlepší nápady dostávají s kolegy, když si vaří kafe. Repríza z 26. července 2024.
Související
-
Kinematografie může nastolit téma, ale aby něco měnila? To je přehnané, říká filmová kritička
Jindřiška Bláhová píše o filmu do Respektu. Jako filmovou historičku a pedagožku ji zajímá vztah Hollywoodu a evropské kinematografie.
-
Furt hrajeme o významy našich dějin, říká filmař Jan Gogola ml.
Nepřítelem minulosti je historie, cituje francouzského historika Pierra Noru. Ve snímku o věznici v Uherském Hradišti chtěl dospět k vícehlasu s pohledy na naši minulost.
-
Tady Havel, slyšíte mě? je dokument o umělci, filmaři a plachém člověku, říká Petr Jančárek
Málokdo strávil po boku bývalého prezidenta Václava Havla poslední tři roky jeho života více času než jeho spolupracovník – dokumentarista Petr Jančárek se svou kamerou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.