Michal Sedláček, houslista

28. červenec 2016

Staré české přísloví o jablku, které nepadá daleko od stromu, je u Michala Sedláčka vlastně docela slabé, v jeho případě, tedy spíše v případě jeho rodiny, jde totiž o celou nůši jablek.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Tím stromem je Michalův dědeček, houslista Jan Sedláček, který v letech 1946-1992 působil v Plzeňském rozhlasovém orchestru, kde založil Sedláčkovo kvarteto. O 32 let později vzniklo na půdě AMU nové kvarteto, které záhy - po příchodu Michala Sedláčka na post prvního houslisty – přihlásilo k této tradici a přijalo stejný název: Sedláčkovo kvarteto.

Host Telefonotéky Michal Sedláček se rozpovídal nejen o rodinné tradici, ale především o svém vztahu ke komornímu muzicírování, o promýšlení, jak navázat na ohromnou tradici českých kvartet i jak obstát v ohromné konkurenci domácích i zahraničních těles. Daří se jim to, což dokládá např. poslední velký úspěch, vítězství na soutěži Karola Szymanowského v polských Katovicích v roce 2015.

Důležitou součástí jejich image je soudobá hudba. Hrají díla jak klasiků 20. století, mezi nimiž jejich láskou je Bohuslav Martinů, tak i soudobých skladatelů, u nichž také objednávají nová díla.

V pořadu zaněly dvě interpretace 1. věty 2. smyčcového kvartetu Jiřího Temla – v podání původního plzeňského Sedláčkova kvarteta i toho novodobého. Jiří Teml byl také po telefonu hostem pořadu, zajímavě hovořil o spolupráci s Michalem Sedláčkem na revizi svých pěti kvartetů. Michal Sedláček patří k těm muzikantům, kteří hudbu nejen skvěle hrají, ale take o ní přemýšlejí a dokáží o ní mluvit.

Čtěte také

autor: Ilja Šmíd
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...