Michail Bulgakov: Osudná vejce. Vědecko-fantastický příběh o zneužití vědy

18. červenec 2020

Náhodně objevený „paprsek života“ probouzí nové organismy, silnější požírá slabšího a katastrofa na sebe nenechá dlouho čekat. Staňte se svědky zhmotnění Darwinovy teorie! Vědecko-fantastický příběh o zneužití vědy Michaila Bulgakova poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Dramatizace: Josef Morávek
Osoby a obsazení: Profesor Persikov (Ladislav Lakomý), Docent Ivanov (Pavel Leicman), Pankrát (Erik Pardus), Alexandr Semjonovič Osud (Miroslav Středa), Máňa (Zdena Herfortová), Správce (Pavel Kunert), Duňa (Eva Lesáková), Ščukin (Jiří Tomek), Poljatis (Pavel Zatloukal), Občan (Jaroslav Dufek), Občanka (Eva Hradilová), Redaktor (Tomáš Herfort), Redaktorka (Lubomíra Sonková), Ředitel kabaretu (Jiří Brož), Šarms (Břetislav Rychlík), Madam Žertrůda (Lenka Filipová-Kudelová), Ptakin (Jaroslav Fert), Bronskij (Alois Liškutín), Žena (Sylva Talpová) a kompars
 
Dramaturgie: Svatava Růžičková
Překlad: Alena Morávková
Zvukový mistr: Josef Daněk
Hudba: Jaroslav Šťastný
Režie: Jaromír Ostrý
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1992

Zásadním motivem příběhu je objev paprsku působícího na živou buňku. Nedostatečně prozkoumaný vynález zoologa a botanika Persikova spolu s neodborným jednáním přespříliš angažovaného muže způsobuje katastrofu. Podivná apokalypsa, odehrávající se na ruském území ve dvacátých letech 20. století, je autorem popsána také jako satirický obraz poměrů v jeho vlasti.

Čtěte také

V kontrastu, ukazujícím sociální situaci jmenované země, stojí profesor Persikov, vědec, zaujatý svými výzkumy, a Alexej Osud, plakátový řečník, diletant a horlivý propagátor „revolučních“ změn např. v chovatelství. Vláda země mu povolí vyřešit potravinovou krizi, způsobenou epidemií slepičích vajec, prostřednictvím biologického vynálezu Persikova. I když vědec s tímto naivním nápadem nesouhlasí, tlak „shora“ je silnější. Nevzdělanost, ale i zásah osudu způsobí, že horlivec experimentuje nikoliv s vejci slepic, ale s exotickými plazy a pštrosy.

V Bulgakovových Osudných vejcích je i přes žánrové vymezení sci-fi stále přítomna i sžíravá ironie, objevující se v kabaretních výstupech anebo vhledem do života manželského páru, který vývoj ve společnosti komentuje doma u rozhlasového vysílání. Metaforický význam ve hře má dění pod mikroskopem, jakož i rozběsněný dav před výzkumným ústavem. „Nově narozené organismy se vrhají na druhé, trhají se na kusy a požírají. Vítězí ti nejsilnější,“ tak zpočátku komentuje profesor Persikov chování měňavek. 

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Hana Hložková
Spustit audio