Měsíc autorského čtení je příjemným časoprostorem. Letos zesiluje hlas slovenských autorů a autorek

16. červenec 2021

Měsíc autorského čtení má příjemnou, takřka domácí atmosféru. Vydejte se na průzkum brněnského terénu, odkud přinášíme rozhovory i náladu tohoto literárního festivalu.

Měsíc autorského čtení (MAČ) je jeden z největších literárních festivalů v Česku. Letos se koná už 22. ročník. A jak název napovídá, trvá celý měsíc, a sice od 1. července do 1. srpna. Festival byl založen v Brně v souvislosti s nakladatelstvím Větrné mlýny, časem se ale rozšířil i do dalších měst jako je Ostrava, Bratislava nebo ukrajinský Lvov. MAČ tradičně zahrnuje dvě programové linie, a tak si kromě tuzemské literární scény mohou návštěvníci užít i přítomnost hostů z vybrané zahraniční země. Tou letošní je sousední Slovensko. Původně plánovaný Island byl totiž z pandemických důvodů přesunut až na příští rok.

I hudební dramaturg tohoto ArtCafé, Ondřej Bambas, se držel slovenštiny a do hudebního výběru zvolil ukázky ze současné slovenské scény, například kapelu Saténové ruky nebo zpěváka Štefana Štece. Celý pořad, včetně hudebních ukázek, najdete v audiu na konci textu.

Jak ukazuje i MAČ, slovenská literární scéna má rozhodně co nabídnout. V ArtCafé se můžete setkat se dvěma zástupci současné slovenské literatury, a sice s Katarínou Kucbelovou a Erikem Jakubem Grochem. Katarína Kucbelová je nejen spisovatelka, ale i kulturní manažerka. Kucbelová debutovala v roce 2003 sbírkou Duály, na tu navázala básnickými knihami Šport (2006), Malé veľké mesto (2008) a Vie, čo urobí (2013). Nejnověji je ale i prozaičkou, její poslední kniha Čepiec z roku 2019 byla ostatně i hlavním tématem našeho rozhovoru.

Katarínu Kucbelovou jsme zastihly na cestě mezi Brnem a Ostravou, kam se chystala na další štaci autorského čtení své knihy Čepiec –⁠ unikátního prozaicko reportážního díla z folklorní oblasti pod Kráľovou hoľou. Jedním z autorčiných cílů bylo, aby se při pobytu v tomto regionu naučila ušít čepec, tradiční součást ženského kroje, a přitom se něco více dozvěděla o životě v odlehlé horské obci. V českém překladu Čepiec vyjde už na podzim v Nakladatelství Akropolis.

Větrné mlýny

Zastavily jsme se také v redakci Větrných mlýnů, kde nás přijal šéfredaktor Petr Minařík, který spolu s Pavlem Řehoříkem tento literární festival pořádá. Větrné mlýny se dlouhodobě věnují vzájemnému porozumění Čechů a Slováků. Právě Petr Minařík spoluzaložil edici Česi, čítajte, v níž vydává současnou slovenskou prózu v českých překladech. V redakci jsme ale měly příležitost setkat se i s básníkem a prozaikem Petrem Čichoněm, který v rámci festivalu MAČ uvede v Ostravě 1. srpna svou nejnovější knihu Borderline Frau.

Petr Čichoň pochází z Hlučínska, ale žije v Brně. Kromě sbírky Villa diabolica vydal i česko-německou básnickou sbírku Pruské balady nebo Slezský román, za který byl nominován na Cenu Josefa Škvoreckého. Další próza, Lanovka nad Landekem, vyšla až devět let po Slezském románu. I proto je chystaná novinka Borderline Frau očekávanou knihou. Petr Čichoň, který je známý tím, že nekonvenčně pracuje s cizími jazyky jako je hebrejština či němčina, doprovází svou novou básnickou knihu i deskou, kde si můžete poslechnout jeho autorský přednes a zhudebnění některých textů. Ochutnávku této lyrické hudby ostatně uslyšíte i v ArtCafé.

Erik Jakub Groch

Posledním hostem našeho terénního pořadu je čestný host festivalu Erik Jakub Groch, slovenský spisovatel, původem z Košic, kde působil ve skupinách uměleckého a intelektuálního undergroundu. Společně s dalšími vydával samizdatové literární sborníky, spolupodílel se na aktivitách listopadu 89, kdy zastupoval Občanské fórum. Erik Jakub Groch v roce 1989 debutoval básnickou sbírkou Súkromné hodiny smútku. Po revoluci vystřídal několik redaktorských pozic a založil si i vlastní nakladatelství Knižná dielňa Timotej, kde se zabýval překlady filosofické a teologické literatury. Podobně jako Petr Čichoň i on nám závěrem rozhovoru poskytl ukázku ze svého autorského literárního světa.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...