Mélusine

31. březen 2023

Nové album rodačky z americké Floridy, zpěvačky a autorky Cécile McLorin Salvant, které je nazvané podle bájné postavy ze 14. století. Recenzi připravil Otakar Svoboda.

(…) Výsledek je prostě výrazně pestrý. Musím říct, že od momentu, kdy se tato deska objevila mezi očekávanými novinkami, jsem se na její vydání, které proběhlo koncem března, těšil. Mám tuto dříve nenápadnou osobnost rád už někdy od roku 2015, kdy vystoupila v rámci Bohemia Jazz Festu na náměstí v Táboře. Tehdy měla za sebou debut, nikdo ji neznal a tak se sešlo pár desítek posluchačů. Dnes ji pozvat bude už výrazně finančně náročné. A tak si dopřejme tuto nahrávku. A můžete se začít pročítat zajímavou historii řady evropských rodů, historie plné soubojů, válek, nižšího postavení žen, které se tomu bránily právě takovými symboly. (…)

autoři: Otakar Svoboda , Daniel Jäger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.