Max Picard: Hitler v nás

10. březen 2008

V knize zkoumá švýcarský lékař, spisovatel a myslitel Max Picard (1888-1965) fenomén totalitního systému, vrací se do doby, kdy nacismus vznikal. Fragmenty ze souboru esejů švýcarského myslitele vydaných roku 1947 z překladu Václava A. Černého připravil Rudolf Matys.

V knize s názvem Hitler v nás zkoumá švýcarský lékař, spisovatel a myslitel Max Picard (1888-1965) fenomén totalitního systému, vrací se do doby, kdy nacismus vznikal: Picard vzpomíná na Německo v čase nástupu Hitlera a na časopisy, které tehdy vycházely: "na první straně polonahá tanečnice, na druhé straně prapor vojáků s kulometem, pod tím fotografie vědce XY." a tak dál. Picard nedlouho po světové katastrofě druhé světové války upozorňoval na situaci, kdy se zabsolutňuje nicotnost a selektuje se člověk, který "přijímá všechny věci ve směsici, která nemá žádnou vnitřní souvislost". Píše o masovosti, která ke svému růstu nepotřebuje čas, ale jen prostor: "To je na masovosti skličující - že může stále dál přibývat."

Konzervativní myslitel Max Picard je autorem řady knih na téma umění, kulturní historie a filozofie, jmenujme např. jeho knihu Útěk před Bohem, kterou u nás v r. 1938 vydal v českém překladu staroříšský nakladatel Josef Florian. Krize druhé půli 30. let 20. stol. je mu především krizí obecných evropských hodnot. Jeho slova, napsaná před více než šedesáti lety, jsou dnes více než aktuální a varovná.

Fragmenty ze souboru esejů švýcarského myslitele vydaných roku 1947 z překladu Václava A. Černého připravil Rudolf Matys. V režii Josefa Melče účinkuje Stanislav Oubram. Pořad byl natočen r. 1999.

Spustit audio