Mascha Kaléko: Mám volno v práci a v nástup jara věřím. Ironické i melancholické básně německé autorky
Pro autorčiny básně je typický vtip a smutek, přesněji řečeno zvýšená míra ironie a jedinečná kombinace vtipu, melancholie a sarkasmu, rafinovanosti a přímočarosti. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Mascha Vinaver-Kaléko (1907–1975) se narodila v Chrzanově v někdejší západní Haliči ruskému otci. Na počátku první světové války rodina odešla do Německa. V Berlíně pak Kaléko slavila velké úspěchy jako básnířka tzv. pondělních básní o obyčejných věcech a obyčejných lidech. V době Výmarské republiky se stala součástí berlínské bohémy.
Někteří badatelé nacházejí paralely s životem a lyrikou romantika Heinricha Heineho: oba pojí hravá ostrá lyrika i podobný životní osud: jejich knihy byly zakázány, stejně jako Heine i Kaléko musela emigrovat, a to v roce 1938 do Spojených států amerických.
V 60. letech odchází s mužem a synem do Jeruzalému, ovšem oba brzy zemřou. Kaléko posléze žije v jazykové i kulturní izolaci. Na podzim 1974 ještě vyjede naposledy do Berlína, ale cestou zpátky při zastávce v Curychu, už nemocná, umírá. Opětovná ztráta domova a stesk Maschu Kaléko provázejí již celý život. Zásadní je pro ni také nemožnost publikovat v mateřském jazyce a válečná provinění země, která se jí stala domovem a jejímž jazykem píše.
Související
-
Miloš Doležal: Horké čelo mého miláčka. Rozhlasový výbor ze sbírky Jana bude brzy sbírat lipový květ
Sbírka, nominovaná na Magnesii Literu, vznikala v období po smrti básníkovy manželky Jany Frankové Doležalové, herečky a vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru.
-
Vratislav Effenberger: Vražední dobráci. Z básní vůdčí postavy českého surrealismu
Báseň je pro autora „střihovou skladbou“ různých všednodenních situací a výjevů, které teprve vzájemnou kombinací působí nepatřičně, groteskně, absurdně nebo zvláštně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka