Vratislav Effenberger: Vražední dobráci. Z básní vůdčí postavy českého surrealismu druhé poloviny dvacátého století
Básník a literární teoretik Vratislav Effenberger (22. 4. 1923 – 10. 8. 1986) byl klíčovou postavou českého surrealismu v druhé polovině 20. století. Malou antologii z jeho básní poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání.
Vratislav Effenberger se stal vůdčí osobností Surrealistické skupiny v 60. letech, na jejichž sklonku redigoval revue Analogon. Časopisecky publikoval kolem roku 1968, jinak v samizdatu a v exilu.
Z Effenbergerovy pozůstalosti vychází poezie i teoretické spisy až po roce 2000 v nakladatelství Torst – dva svazky Básní, ze kterých je sestavena i předkládaná antologie, a teoretický spis Republiku a varlata.
Těžištěm Effenbergerovy poetiky je básnický obraz, který se podobá filmovému. Effenbergerovy básně jsou plné svérázných lidských hrdinů a typů. Báseň je pro autora „střihovou skladbou“ různých všednodenních situací a výjevů, které teprve vzájemnou kombinací působí nepatřičně, groteskně, absurdně nebo zvláštně. Vratislav Effenberger je lyrik, který však pod tímto pojmem rozuměl především důraz na přesnost a až „hmotnou“ konkrétnost básnických obrazů, nikoli na ornamentální zdobnost.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.