Marek Keprt: Mystical Scriabin

23. květen 2019

Nová sólová deska klavíristy Marka Keprta s hudbou ruského skladatele, vizionáře a pianisty Alexandra Nikolajeviče Skrjabina. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Nahrávka Marka Keprta byla pořízena v Divadle na Orlí, pod dohledem zkušeného režiséra Jana Košuliče. Bohužel výběr klavíru byl patrně omezen tamějšími možnostmi, protože zvuk klavíru Shigeru-Kawai Skrabinovsky expanzivní témbrovosti příliš nekonvenuje. Přesto zde máme nahrávku, která je interpretačně velice zajímavá, poučená a velmi osobní. Výběr skladeb pokrývá široké spektrum od středního období až po poslední skladby, které vznikly pár měsíců před Skrjabinovou smrtí. (…)

Nahrávka vyšla u labelu K. I. Records.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.