Marco Polo: Milión. O záležitostech Tatarů a východních Indií

Vyprávění proslulého italského středověkého cestovatele, který se stal dvořanem mongolského chána Kublaje, zaujme i dnes barvitým líčením zemí Dálného východu. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. 

Účinkují: Rudolf Pellar, Miroslav Středa, Pavel Soukup a Igor Bareš
Připravil: Stanislav Migda
Překlad: Miroslava Mattušová
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: 2005

Benátský cestovatel a prozaik Marco Polo (1254–1324) byl původem šlechtic. V letech 1271–1295 podnikl s otcem Niccolem a strýcem Matteem cestu do Orientu. Přes Sýrii, Persii, Chorazán, Turkestán a Mongolsko dorazili roku 1275 do letního sídla Kublaje chána v říši Kataj. Marco Polo byl poté tři roky guvernérem provincie Jang-Ču a celých sedmnáct let pověřován posláními, takže procestoval velkou část chánovy říše. V roce 1291 se všichni tři Polové vrátili po moři do Evropy.

Roku 1298 byl Marco Polo zajat Janovany v bitvě u Korčuly a téhož roku asi vyprávěl o svých cestách svému spoluvězni Rustichellovi z Pisy. Polo mu diktoval, pravděpodobně v benátštině smíšené s franštinou, vylíčení svých cest, známé obecně pod názvem Il Milione, které Rustichello sepsal francouzsky. Tento originální text, z něhož pochází italský překlad, se ztratil. Polovy údaje jsou v podstatě pravdivé, zpestřené fantastickými motivy, které snad připojil Rustichello.

Polův cestopis je zpěvem cestovatele, který stupňuje svůj životní pocit při myšlence na podivuhodné země, které objevil. Tato epická exaltace vlastní osobnosti, výraz měšťanského individualismu, se pojí s praktickým duchem Benátčana 13. století, který je vtělením odvážné aktivity, hospodářské síly a politické moci italského města.

Milión je mj. kniha kupce, napsaná pro kupce, a lze ji číst jako vzácný dokument o mentalitě kupeckého stavu. Vyznačuje se v zásadě faktografickou věcností a opírá se zejména o osobní pozorování. Marco Polo podává zprávu o „jiném“ světě, a v tom byl nepochybně důvod jeho úspěchu: předložil Evropanům obraz civilizace, který nezapadal do středověkých sociálně-kulturních schémat.

autor: Stanislav Migda
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.