Marcel Marceau v Praze

5. prosinec 2003

Zakladatel moderního stylu pantomimy Marcel Marceau vystoupí 8. prosince v Kongresovém centru se svou novou inscenací Stylové a Bipovy pantomimy a Fantastické povídky. Samotné vystoupení doplní ještě několik doprovodných akcí.

Kolem návštěvy slavného mima vzniká rozsáhlejší projekt na jeho počest nazvaný Výkřiky ticha. V jeho rámci se uskuteční i další představení žáků české marceauovské školy. V prostorách HAMU bude uspořádán také seminář. Mezi doprovodnými akcemi proběhne vernisáž mistrových kreseb a kostýmních a scénických návrhů jeho spolupracovníka Jacquese Noëla. Marcel Marceau během své návštěvy v Praze převezme zlatou medaili za celoživotní přínos světové pantomimě.

Marcel Marceau

Marceau letos v březnu oslavil osmdesáté narozeniny a je stále aktivním umělcem. Studoval původně výtvarnou školu. Pantomimu se učil u Etienna Decrouxe, později se stal žákem Jean-Louis Barraulta. V roce 1946 uvedl několik svých pantomim v divadle Sarah Bernhardtové. Rok poté založil vlastní Divadlo pantomimy. Později působil v divadle Ambigu. Proslul jako sólista, ale hraje i v kolektivních inscenacích "mimodramatech" jako řadový člen ansámblu.

Jeho hlavním přínosem je zrovnoprávnění pantomimy s ostatními divadelními druhy. Marceau dokázal, že i divadlo, které nemluví, má společenskou váhu a smysl. Vytvořil vlastní postavu Bipa, se kterou se proslavil. Jeho Bip je potomkem tradičních prosťáčků podobně jako kdysi Harlekýn, později Pierot nebo Petruška. Zůstala mu tradiční bílá tvář a rudé rty, bílé kalhoty a pruhované triko. Mění své podoby podle toho, kam ho situace zavane. Tu je pouličním prodavačem, tragédem, lovcem a podobně. Marceauova dílka jsou založená na proměně jeho hrdiny. Dokáže zahrát najednou několik zcela odlišných postav (například v pantomimě Park předvedl pestrou skladbu návštěvníků parku). Úspěch tohoto postupu vyžaduje nutně přesnost provedení. Není proto divu, že Marceauovy etudy a technika se rozšířily a našly své hojné pokračovatele také u nás. Jeho imaginární pantomimou se inspiroval Ladislav Fialka. Do Prahy pozval mistra jeho další český žák Martin Sochor.

Marcel Marceau
autor: mat
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.