Manželské historie. Skeptický a ironický pohled na manželství podle Augusta Strindberga

15. květen 2022

Pokud se nijak zvlášť neženete do manželství nebo dlouhodobého partnerství, povídky švédského prozaika Augusta Strindberga z knihy Manželské historie váš postoj rozhodně nezmění. Přesto je velmi doporučujeme k poslechu. Dvě z nich nyní najdete on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Aby byla vdaná
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Jiřina Vrtišová
Účinkují: Zuzana Ščerbová, Martin Stránský
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno v roce 2018.

Náhrada
Připravil a nastudoval: Miroslav Buriánek
Překlad: Jiřina Vrtišová
Účinkují: Klára Kovaříková, Tomáš Šolc, Martin Stránský
Natočeno v roce 2018.

Když si muž bere ženu, bere si spolu s ní i celou její rodinu. Tuto poučku bohužel nezná hrdina tragikomické povídky Aby byla vdaná. Příběh violisty Královského divadla, který se rozhodne oženit s dcerou hodináře, je proto plný nečekaných peripetií. Skeptický a ironický pohled na manželství pak vyjadřuje i povídka Náhrada.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...