Małgorzata Sikorska-Miszczuk: Šeherezáda

03215748.jpeg
03215748.jpeg
Legendární vypravěčka ožívá v surreálné rozhlasové hře současné polské dramatičky.

Poslouchejte na Vltavě 18. listopadu 2014 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 24. listopadu 2014.


Šeherezáda má znovu velmi náročné posluchače a musí dobře volit slova, aby se dočkala rána. Hra byla napsaná na objednávku ČRo Vltava pro projekt Polský rok.

Autorka si v ní pohrává s fenoménem vyprávění i s lidskou potřebou příběhů se šťastným koncem. Šeherezáda otevírá další a další příběhy, jakoby otevírala orientální krabičky, ve kterých se skrývají další postavy a osudy. Příběhů, hrdinů a rovin vyprávění přibývá a postupně se i legendární vypravěčka začíná v jednotlivých liniích trochu ztrácet. Naštěstí se může spolehnout na svou fantazii a vtip, se kterým se dokáže „vymluvit“ z každé nebezpečné situace.


Osoby a obsazení: Šeherezáda (Tereza Bebarová), Slepý (Jan Vondráček), Hluchý (Miroslav Táborský), Zazátkovaná (Natálie Drabiščáková), Osamělá žena + Rohožka (Daniela Kolářová), Kámen (Jiří Ornest), Roznašečka letáků (Magdaléna Borová), Mnich (Petr Lněnička), Prodavač (Vladimír Marek), Člověk s hodinkami (Tomáš Kobr), Čínský vypravěč (Arnošt Goldflam) a Taxikář (Jiří Vyorálek)

Autorka: Małgorzata Sikorska-MiszczukPřeklad: Jiří VondráčekDramaturgie: Renata VenclováRežie: Martina Schlegelová

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby