Luyando je kouřem, který hřmí. Co přináší překvapivě akustická novinka zimbabwské Mokoomby?

10. květen 2017

Jakoby se šestičlenná skupina ze Zimbabwe rozhodla vydat proti proudu Viktoriiných vodopádů, odkud pochází. Na třetím albu Luyando (Mother’s Love) odložila klávesy i elektrické kytary a dala přednost akustickým nástrojům. Rockový zvuk prý znesnadňoval přiblížit světu hudební tradice národu Tonga.

Cestu od západem inspirovaného Afro popu k akustické tradici si v minulosti prošla celá řada afrických velikánů. Vedle nutné sebeočisty a snadnější komunikace s domácím publikem připomínali potřebu dotýkat se témat úzce souvisejících s rodným životem v Africe.

Když Mokoomba ve skladbě Njawane tlumočí radu lovců, jak se bránit před útočícím lvem – nehýbejte se a podívejte se mu beze strachu do očí – vnímáme to jako metaforu: zastavit se, ujasnit si priority a bez obav hledět do budoucnosti, odvíjející se v Africe tak jako tak od minulosti.

Mokoomba neriskovala, jen se přirozeně, i když pouze pomyslně, vrátila domů. Na břeh řeky Zambezi, pod Viktoriiny vodopády. Tongové, rybáři a lovci, tady žili tisíc let.

Sousedů se stranili, spokojeni v dobrovolné izolaci, kam „nepronikli jezuité ani coca-cola“, jen občas nějaký ten cestovatel (David Livingstone a Emil Holub) nebo vědci s etnomuzikology, neschopní uvěřit tajům svérázné kultury národa pod ochranou říčního boha Nyaminyamiho (napůl hada, napůl ryby).

Než se v 50. letech vlády Zambezi a Zimbabwe rozhodly postavit největší přehradu světa Kariba pohánějící hydroelektrárny, většinu Tongů násilím převezly na náhorní plošiny, kde jim zůstaly jen oči pro pláč: žádná řeka, jen sucho a kamení, namísto rybolovu a lovu potraviny na příděl.

A paradox největší: ačkoliv byli přesunuti ve jménu pokroku, o elektřině si v nuceném domově mohou dodnes nechat většinou jen zdát. Truchlivá skladba Kambowa připomíná další tragédii: rozdělení rodin. Mokole neboli Kouř, který hřmí, pak vzdává hold kráse vodopádů a životadárné řece.

Horečnatého světového ohlasu se Mokoomba v roce 2012 dočkala s panafrickým albem Rising Tide v produkci zpívající baskytaristky z Pobřeží slonoviny Manou Gallou, s bohatými zkušenostmi od kosmopolitní belgicko-konžské skupiny Zap Mama.

Mokoomba roztančila velké festivaly včetně Colours of Ostrava a veletrhu Womex a snad každý čekal navázání na úspěšnou energickou směs funky, rapu, kytarového soukous, afrobeatu s dechovou sekcí a reggae.

Nyní od Mokoomba posloucháme v podstatě akustickou hudbu, a přestože dominantním hlasem zůstává úchvatný Mathiase Muzaza, nikoliv bezdůvodně přirovnávaný k Salifu Keitovi, novou devizou skupiny se staly sborové vokály, v a cappella milostné písni Nyaradzo přiznávající harmonickou formuli udanou kdysi jihoafrickým sborem Ladysmith Black Mambazo.

Členové Mokoomba v současnosti žijí v Harare, hlavním městě Zimbabwe a politická nejistota kriticky chudé země ovládané diktátorem Robertem Mugabem se v textech alba odrazila, podobně jako obavy ze vzrůstajícího sucha a ignorování ochrany životního prostředí.

S tím se tak nějak u všech afrických skupin počítá. Společensko-sociální komentáře mají v náplni práce, přestože se odvíjejí na pozadí tradičních záležitostí. Mokoomba například v několika skladbách zdůrazňuje setrvávající oblíbenost Makishi: maškarní slavnosti společenství několika etnik ze západní Zambie, zapsané od roku 2008 na seznam chráněného dědictví UNESCO.

Taneční kostýmní rej nádherných masek zakončuje iniciační rituál mukanda, během něhož se z chlapců od osmi do dvanácti let stávají muži. Vracejí se z buše, z dobře utajeného místa, kde se pod vedením starších učí životním dovednostem, hodnotám, historii, tradičním zvykům, hudbě a procházejí spirituálními zkušenostmi a obřízkou.

Až tříměsíční pobyt mimo civilizaci v sobě nese symboliku: z místa, kde zemřelo jejich dětství, vstupují čerství muži do říše dospělých a získávají právo komunikovat se svými předky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.