Louise Glücková: Noc věrnosti a ctnosti. Poslední básnická sbírka čerstvé nobelistky

28. prosinec 2020

Zatím poslední sbírka americké básnířky, esejistky a profesorky na Yaleské univerzitě Louise Glückové, letošní laureátky Nobelovy ceny za literaturu, se jmenuje Noc věrnosti a ctnosti. Básnířka, jejíž intimní, prostý a magický hlas ocenila Švédská akademie, v ní stojí tváří v tvář stárnutí a konečnosti lidského života. Premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání.

Jak se psalo v NY Times, nehledejte zde útěchu ale ani beznaděj: Vysoké umění i hluboký prožitek vychází z momentů, kdy se každodenní události stávají magickými, kdy rozčarování vede k opětovnému okouzlení.

Texty americké nobelistky ze stejnojmenné sbírky.
Účinkují: Lucie Trmíková, Jiří Štrébl, Eliška Hylenová
Překlad: Tereza Marková Vlášková
Zvukový design: Michal Rataj
Natočeno: 2020

Poslední letošní premiéra Souzvuku na Vltavě přináší nejen reprezentativní výběr z českého vydání v překladu Terezy Vláškové, ale také původní hudebně zvukovou kompozici skladatele Michala Rataje s herci Lucií Trmíkovou a Jiřím Štréblem.

Čtěte také

Vzpomínání, zapomínání, snění, smysl života, životní cesta, rodina, domov, umírání, časovost, dílo, odkaz. To jsou tematické okruhy sbírky, která se dokáže vyjadřovat nejrůznějšími způsoby: od kvazi deníkových zápisků fiktivních postav (například malíře, jehož opustil cit v rukou) až po rytířská či kafkovská podobenství. Jestliže se o hlasu básnířky Louise Glückové píše jako o prostém, znamená to, že její poetika se nevyznačuje květnatostí nebo neotřelostí slov a metafor.

Její jazyk je přístupný. Její umění spočívá spíše ve vyjadřování komplexního pocitu, myšlenky, prožitku skrze obrazy a situace, ve kterých všedností proniká fantastika s příměsí mýtu. A takhle se z velmi intimní zkušenosti stává zkušenost sdílená. Je to najednou klíč k životu nás všech, kterým ovšem musíme obraz, situaci nebo příběh, otevřít jako čtenáři sami. Ve svém projevu, který napsala při příležitosti udělení Nobelovy ceny, se Glücková vyznává z obliby poezie, „pro kterou je zásadní přínos posluchače nebo čtenáře – jako důvěrníka, spiklence, nebo toho, kdo neoslyšel křik.“

autor: Michal Rataj
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová