Louise Glücková: Noc věrnosti a ctnosti. Poslední básnická sbírka čerstvé nobelistky

28. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Laureátka Nobelovy ceny za literaturu Louise Glücková

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Zatím poslední sbírka americké básnířky, esejistky a profesorky na Yaleské univerzitě Louise Glückové, letošní laureátky Nobelovy ceny za literaturu, se jmenuje Noc věrnosti a ctnosti. Básnířka, jejíž intimní, prostý a magický hlas ocenila Švédská akademie, v ní stojí tváří v tvář stárnutí a konečnosti lidského života. Premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání.

Jak se psalo v NY Times, nehledejte zde útěchu ale ani beznaděj: Vysoké umění i hluboký prožitek vychází z momentů, kdy se každodenní události stávají magickými, kdy rozčarování vede k opětovnému okouzlení.

Texty americké nobelistky ze stejnojmenné sbírky.
Účinkují: Lucie Trmíková, Jiří Štrébl, Eliška Hylenová
Překlad: Tereza Marková Vlášková
Zvukový design: Michal Rataj
Natočeno: 2020

Poslední letošní premiéra Souzvuku na Vltavě přináší nejen reprezentativní výběr z českého vydání v překladu Terezy Vláškové, ale také původní hudebně zvukovou kompozici skladatele Michala Rataje s herci Lucií Trmíkovou a Jiřím Štréblem.

Čtěte také

Vzpomínání, zapomínání, snění, smysl života, životní cesta, rodina, domov, umírání, časovost, dílo, odkaz. To jsou tematické okruhy sbírky, která se dokáže vyjadřovat nejrůznějšími způsoby: od kvazi deníkových zápisků fiktivních postav (například malíře, jehož opustil cit v rukou) až po rytířská či kafkovská podobenství. Jestliže se o hlasu básnířky Louise Glückové píše jako o prostém, znamená to, že její poetika se nevyznačuje květnatostí nebo neotřelostí slov a metafor.

Její jazyk je přístupný. Její umění spočívá spíše ve vyjadřování komplexního pocitu, myšlenky, prožitku skrze obrazy a situace, ve kterých všedností proniká fantastika s příměsí mýtu. A takhle se z velmi intimní zkušenosti stává zkušenost sdílená. Je to najednou klíč k životu nás všech, kterým ovšem musíme obraz, situaci nebo příběh, otevřít jako čtenáři sami. Ve svém projevu, který napsala při příležitosti udělení Nobelovy ceny, se Glücková vyznává z obliby poezie, „pro kterou je zásadní přínos posluchače nebo čtenáře – jako důvěrníka, spiklence, nebo toho, kdo neoslyšel křik.“

autor: Michal Rataj
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...