Lope de Vega: Zahradníkův pes. Jana Preissová a Václav Postránecký v klasické komedii o lásce a žárlivosti

12. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lope de Vega: Zahradníkův pes (lustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Když hraběnka Diana zjistí, že jejího sekretáře Teodora miluje komorná, sama naplno propadne dosud skrývanému citu. Již tak ošemetnou situaci dále komplikují nápadníci paní hraběnky a také neurozený původ Teodora. Vše nakonec dokáže vyřešit sluha Tristan. Veršovanou komedii klasika španělské literatury Lope de Vegy Zahradníkův pes poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Jana Weberová
Osoby a obsazení: Diana, hraběnka z Belfordu (Jana Preissová), Teodor, její sekretář (Václav Postránecký), Tristan, jeho sluha (Ivan Řezáč), hraběnčiny komorné: Marcela (Taťjana Medvecká), Dorothea (Helena Friedrichová), Anarda (Miluše Šplechtová), Otavio, majordom (Zdeněk Řehoř), Markýz Ricardo (Jiří Plachý), Hrabě Federico (Petr Svoboda), Hrabě Ludovico (Martin Růžek) a další
Dramaturgie: Jarmila Konrádová
Překlad: Emanuel Frynta
Hudba: Vladimír Popelka
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: v roce 1993

Lope de Vegova komedie El perro del hortelano (Zahradníkův pes) z roku 1613 si do názvu dala část španělského rčení, které v češtině nemáme: „Zahradníkův pes zelí nežere, ale nikoho k němu nepustí“. Stejně jako Španělé ale víme, že závist vládne světem a že o žárlivosti to jistě platí též.

Lope de Vega byl autorem mimořádně univerzálním a neobyčejně plodným. Prožil bohatý, vzrušující život, proměnlivý a dobrodružný – stačí si připomenout, kým vším byl: sluha ávilského biskupa, univerzitní student, voják, hraběcí sekretář, milenec mnoha žen, kajícník přijímající kněžské vysvěcení (a jako takový plodící další nemanželské dítě s vdanou ženou). O to víc je udivující rozsah díla, které po sobě nechal. Jeho současník Peréz de Montalbán tvrdí, že jich napsal 1800, sám Lope de Vega o sobě říká, že napsal patnáct set veršovaných komedií. Dochovalo se 426 her a 42 autos. Kromě toho ovšem napsal Lope de Vega několik novel a románů, množství lyrických básní a řadu dalších příležitostných spisů.

Komedie Zahradníkův pes vznikla podle sedmé povídky pátého dne Boccacciova Dekameronu a jejím tématem je vedle lásky také žárlivost, žárlivost sžíravá a směšná. V inscenaci Jiřího Horčičky z roku 1993 si zahráli Jana Preissová, Václav Postránecký, Ivan Řezáč, Taťjana Medvecká, Helena Friedrichová, Miluše Šplechtová, Zdeněk Řehoř, Miroslav Středa, Jiří Plachý, Stanislav Bruder a Martin Růžek.

autoři: Martin Velíšek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio