Leo Eitinger – Komtur královského řádu

14. prosinec 2012

Před sto lety – 12. prosince 1912 – se v Lomnici na Tišnovsku narodil do židovské rodiny Leo Eitinger, jedna z nejvýznamnějších postav moderní psychiatrie a zakladatel oboru viktimologie. Páteční večer s názvem Komtur královského řádu vysíláme 12. prosince 2012 od 20.00.

Leo Eitinger uprchl před nacismem do Norska, kde pracoval jako lékař a vyjednal útěk několika desítek židovských dětí z Československa do Norska. V roce 1942 byl zatčen a odvlečen do koncentračního tábora v Osvětimi, kde byl jedním z jeho pacientů pozdější celoživotní přítel Elie Wiesel. Eitinger je zakladatelem viktimologie, oboru, jenž zkoumá důsledky agrese na oběť.

V pořadu o Leo Eitingerovi uslyšíme překladatelku a nordistku Miluši Juříčkovou, prof. Larse Weisætha, psychiatra, který byl Eitingerovým žákem a pomáhal postiženým po nedávném útoku masového vraha Anderse Breivika na ostrově Utøya, prof. Astrid Heiberg, bývalou norskou ministryní zdravotnictví a současnou předsedkyní Norské národní komise pro UNESCO, velvyslance Norského království v České republice Jeane Eikaase, psychologa a soudního znalce Slavomila Hubálka nebo ukázky z životopisné knihy Lékař pro život. Hudební ukázky představí Miloš Štědroň. Pořad připravila a uvádí Olga Jeřábková.

autor: Olga Jeřábková
Spustit audio