Ladislav Fuks: Myši Natálie Mooshabrové. Černá hororová groteska o věcech malých, velkých i těch posledních

19. říjen 2021

Metažánrový román Ladislava Fukse, jednoho z nejoriginálnějších českých spisovatelů 20. století, čte Jiří Ornest. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkuje: Jiří Ornest
Připravil: Miroslav Stuchl
Dramaturgie: Jiří Vondráček
Hudba: Michal Rataj
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2006
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Tato slavná literární historka má řadu variací, pravdivý základ je však vždy stejný. V roce 1964 se Ladislav Fuks, autor dosud jediné, přesto už proslulé knihy Pan Theodor Mundstock, rozhodl oženit. Hned několik háčků spočívalo v tom, že byl celý život homosexuál – a jeho nevěstou byla bohatá Italka Giuliana Limiti. Podle některých zasvěcenců to myslel upřímně, podle jiných se chtěl legálně (a bohatě) vyženit do zahraničí. Každopádně Fuks se dal veřejně slyšet, že jedině Italka ho vyléčí z homosexuality – a on že ji za to seznámí s výhodami socialismu. Blahopřání k sňatku, konanému v milánské bazilice Santa Maria Maggiore, mu tak poslal jak papež Pavel VI., tak předseda Italské komunistické strany Palmiro Togliatti. Na veselce však Fuks svedl rumunského číšníka, s nímž strávil noc, a ráno uprchl zpět do Prahy, kde se raději nechal hned hospitalizovat na psychiatrii…

Jeho lékařem byl profesor Vladimír Vondráček, autor úžasné knihy Fantastické a magické z hlediska psychiatrie. Později mu dal Fuks přečíst svůj román Myši Natálie Mooshabrové. A slavný psychiatr mu prý po přečtení knihy řekl: „Tak vy to svoje šílenství nesimulujte, Mistře…“

Myši ve sklepě i v hlavě

Tento román je stejně plný paradoxů jako život jeho autora. Kniha je označována za horor i za tragikomedii, za utopii i antiutopii, za science fiction, za detektivku, za absurdní podobenství. Jeho hlavní hrdinka je chudá vdova, současně ale také knížecí panovnice země. Z groteskního děje už raději víc neprozradíme; je však třeba zdůraznit, že nejde o žádné surreálné fantasmagorie, Fuks jako vždy precizně buduje románovou stavbu – s bludištěm uvnitř…

Čtěte také

Myši Natálie Mooshabrové z roku 1970 jsou první Fuksův román bez židovské tematiky. Další paradox: ač nebyl Žid, Fuks se proslavil na celém světě především svými tzv. židovskými romány – Panem Theodorem Mundstockem, Spalovačem mrtvol a dalšími. A opět někteří zasvěcení mluvili o kalkulu, jiné naopak o empatii k trpícím, kterou Fuks získal jako člen jiné menšiny, za války stejně pronásledované.

Ladislav Fuks byl člověk plný tajemství, z nichž mnohá nesvěřil nikomu. Nebo jen papíru, vždy však pečlivě zašifrovaná. Každopádně tak vznikla literatura, která ve svých nejlepších knihách patřila a patří mezi evropskou špičku. I když v Čechách se to zase tolik nebralo. Další paradox…

Román Myši Natálie Mooshabrové pro rozhlas upravil Miroslav Stuchl a v roce 2006 natočil režisér Aleš Vrzák s hercem Jiřím Ornestem.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Ludvík Němec
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.