Kvůli karcinogennímu Světovaru a chybějícím penězům najdou umělci azyl v bývalém depu

13. leden 2015

Přestavba plzeňského průmyslového areálu Světovar, kde měl vzniknout nový archiv města Plzně a kulturní centrum, se další minimálně dva roky realizovat nebude. Za vlajkový projekt Plzně 2015 museli organizátoři najít náhradu.

Revitalizace areálu plzeňského Světovaru měla být hlavním projektem Plzně 2015 Evropského hlavního města kultury. Do opraveného areálu chtěla radnice umístit městský archiv a společnost Plzeň 2015 provoz takzvané „kulturní fabriky“. Projekt měl být hotov už letos na jaře, ale nebude dokončen ani do letošního září. Město tak přišlo o dotace na přestavbu a muselo se rozhodnout, jestli se do rekonstrukce za stamiliony pustí na vlastní pěst, nebo areál zakonzervuje. Nakonec se radní rozhodli pro o něco levnější variantu.

Světovar, jako nové kulturní centrum, byl také součástí přihlášky Plzně do soutěže o titul evropského hlavního města kultury. Pod jeho střechou měly najít útočiště kreativní a inovativní neziskové aktivity a činnost spojená s rozvojem kulturních průmyslů. Za touto myšlenkou si společnost Plzeň 2015 stále stojí a hledá způsob, jak ji zrealizovat i bez Světovaru, potvrzuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko: „Myslím si, že po komplikacích s investicí do Nového divadla se komplikoval i vztah k tomuto projektu. Částečně za to může i Plzeň 2015, dlouho vznikal koncepční dokument, jak by mělo centrum fungovat, jakým programem a tématy bude naplněn. V České republice je málo zkušeností s kulturním nebo kreativním inkubátorem. Není snadné najít tolik případů dobré praxe, abychom se mohli inspirovat. Nakonec jsme se o to snažili všude možně v Evropě.“

03087827.jpeg

Plánované opravy se zkomplikovaly také kvůli nálezu korkodehtu v izolaci budovy a kontaminované jsou podle odborníků i podlahy. Množství karcinogenních látek překročilo hygienické limity a město muselo přistoupit k odstranění těchto materiálů. Všechny tyto průtahy způsobily, že Plzeň přišla o evropské dotace a na rekonstrukci areálu zůstala samo.

Jednu třetinu rozpočtu na rekonstrukci a konverzi plzeňské kulturní památky Světovar měla zajistit dotace z evropských strukturálních fondů. O zbylé dvě třetiny se mělo postarat město. Plzeň do Světovaru zatím investovala zhruba 80 milionů korun, dalších dvacet bude stát konzervace a sanace objektu. Ve Světovaru se teď podle Jiřího Sulženka nic neděje: „V tuto chvíli jsou stavební práce zastavené a budova je zakonzervovaná. Nic jí nehrozí, ale zároveň se tam nebude nic dít, dokud se nenajdou další finance na rekonstrukci. Město počítá se stavbou archivu, ale hledá další funkce pro zbytek prostor.“

Poslední autobusy, trolejbusy a tramvaje odjely z depa na konci srpna 2014

03291435.jpeg

Plzeň 2015 musela najít adekvátní náhradu, a proto se program a projekty, původně plánované pro Světovar, přesunou do bývalého depa plzeňského dopravního podniku v Cukrovarské ulici. Haly těžkých oprav a opravny autobusů si začaly zvykat na novou funkci, kdy by se měly stát prototypem fungování kreativního centra. Usídlí se v něm podle Sulženka projekty, jako je Open Air, Everfund a coworkingové centrum: „Podařilo se nám přesvědčit komisi, i díky spolupráci s městem, že náhradní prostor DEPO 2015 je dostatečnou náhradou. V tuhle chvíli tam děláme základní investice, aby tam bylo teplo, měly by tam být ateliéry, kanceláře a takzvaný maker space, otevřená dílna. DEPO budeme otevírat po částech, hlavní vernisáže proběhnou 24. dubna.“

Nový prostor chtějí organizátoři projektu Plzeň – evropské hlavní město kultury 2015 otevřít výstavou DOMUS, která by se měla stát celoročním poutním místem pro návštěvníky Plzně. V Papírně se na výstavě Bahno, bída, bohémové představí osud obyvatel Stodu na jejich cestě na Nový Zéland, ale i řadu mladých nezávislých projektů. V DEPU se v budoucnosti chystá řada koncertů a divadelních představení, které mají představit jednotlivé evropské i jiné kultury.

autoři: Karel Kratochvíl , Veronika Jošková Štefanová
Spustit audio