Zlatou palmu v Cannes vyhrál snímek Anora režiséra Seana Bakera o manželství mladé sexuální pracovnice

25. květen 2024

Zlatou palmu, hlavní cenu na filmovém festivalu v Cannes, v sobotu večer získalo komediální drama o mladé sexuální pracovnici Anora amerického režiséra Seana Bakera. Zvláštní cenu poroty si ze 77. ročníku přehlídky odnesl íránský režisér Mohammad Rasúlof, který nedávno uprchl ze své vlasti, kde dostal několikaletý trest vězení.

„Tento film je velkolepý, plný lidskosti. Zlomil nám srdce,“ zhodnotila podle agentury AFP vítězný film předsedkyně poroty Greta Gerwig. Anora se prosadila v konkurenci dalších 21 snímků.

Agentura Reuters o příběhu exotické tanečnice Ani, která se v mladické nerozvážnosti vdá za syna ruského oligarchy, píše jako o dojemném dramatu plném černého humoru, agentura DPA zase jako o svižném filmu, který zaujme skvělými herci a herečkami, nečekanými zvraty a spoustou humoru.

Velkou cenu poroty, která je druhým nejdůležitějším oceněním na tradičním festivalu, si odneslo indické drama All We Imagine as Light (Vše, co si představujeme jako světlo), které podle agentury AP značná část pozorovatelů považovala za největšího favorita na hlavní cenu.

Americko-mexický film Emilia Pérez francouzského režiséra Jacquese Audiarda získal Cenu poroty, nejlepším režisérem se stal Portugalec Miguel Gomes s dramatem Grand Tour. Čestnou Zlatou palmu získal americký filmař George Lucas, který ji převzal z rukou další režisérské legendy Francise Forda Coppoly.

Mezi herci se prosadil Američan Jesse Plemons, který zazářil po boku Emmy Stoneové v komediálním dramatu Milé laskavosti. V ženské kategorii si cenu výjimečně odnesla hned čtveřice hereček – Karla Sofía Gascónová, Zoe Saldanaová, Selena Gomezová a Adriana Pazová. Všechny vynikly v oceněné krimikomedii Emilia Pérez. Gascónová se navíc stala první trans ženou, která tuto cenu v Cannes získala. Ocenění věnovala všem trans lidem, kteří trpí.

ČTK

Spustit audio

Související