Kutnohorský komorní orchestr

7. říjen 2011

„Pověsit housle na hřebík“ Tak by to mohlo dopadnout s absolventy Kutnohorské Základní umělecké školy, kdyby neexistoval místní komorní orchestr. Naštěstí existuje...

Nápad založit orchestr vznikl už na jaře 2009. Důvodů bylo víc - obnovit orchestrální tradici v Kutné Hoře, vzájemně seznámit místní muzikanty a samozřejmě hlavně si pořádně zahrát. Na nedostatek zájmu o nový orchestr si jeho zakladatelka, houslistka paní Lenka Drahotová rozhodně stěžovat nemohla. Nejdřív se přidali manžel - houslista a švagr - violoncellista a potom řada místních i přespolních hudebníků - amatérů i hudebních profesionálů. V současnosti má orchestr 16 stálých členů a většina z nich je v souboru už od začátku.

02456720.jpeg

Soubor hraje bez dirigenta, zato má hned 2 umělecké vedoucí. Vedle paní Lenky Drahotové v roli koncertního mistra ještě violoncellistku paní Věru Bartoníčkovou, absolventku brněnské JAMU, která působí na plzeňské konzervatoři a v Kutnohorském orchestru má na starosti vedení zkoušek. Zkouší se pravidelně každý pátek, volno je jen o letních prázdninách. A stejně je to ještě někdy málo, takže je potřeba uspořádat víkendové soustředění. Orchestr si totiž na detailní a poctivé práci zakládá.

02456718.jpeg

V repertoáru souboru najdete díla všech stylových období, aby koncerty byly co nejpestřejší a bavily hráče i posluchače. Jak ale podotýká paní Lenka Drahotová, vedle vděčných kousků ráda zařazuje i skladby méně obvyklé, třeba málo známé barokní autory, nebo naopak hudbu soudobou, která se prozatím usídlila spíš v repertoáru zahraničních souborů. Vždycky se ale taky musí hledět na hráčskou náročnost a řídit se tím nejposlednějším článkem orchestru. Čím je orchestr sehranější a přibývá společných hráčských zkušeností, tím náročnější skladby se dají hrát - takže má Kutnohorský komorní orchestr do budoucna velké plány.

autor: Klára Boudalová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.