Krásné hlasy k poctě Igoru Stravinskému

11. duben 2021

Vokální tvorba Igora Stravinského pokrývá celé období jeho aktivní skladatelské dráhy. Je tak cennou mapou autorova kompozičního vývoje; věrně odráží hudební styly, které ho v průběhu let přitahovaly, a na které reagoval. A tak nám občas připadá, postavíme-li vedle sebe dvě díla z rozmezí několika desítek let, jakoby je psal jiný autor.

Čtěte také

Krásné hlasy, věnované 50. výročí skladatelova úmrtí, takových protikladů nabídnou hned několik. Těšit se můžete na dvě rané písně na Verlainovy texty z roku 1910 s výraznými stopami francouzských impresionistů, na Introitus k poctě T. S Eliota z poloviny šedesátých let, na scény z opery Slavík, dokončené rok před první světovou válkou, liturgické skladby z počátku let třicátých, či na kantátu Abraham a Izák z roku 1963. Zároveň tak poznáme i pozoruhodnou šíři jazyků, na které Stravinskij komponoval.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?