Krásné hlasy k poctě Igoru Stravinskému

11. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Igor Stravinský cca kolem roku 1920
0:00
/
0:00

Vokální tvorba Igora Stravinského pokrývá celé období jeho aktivní skladatelské dráhy. Je tak cennou mapou autorova kompozičního vývoje; věrně odráží hudební styly, které ho v průběhu let přitahovaly, a na které reagoval. A tak nám občas připadá, postavíme-li vedle sebe dvě díla z rozmezí několika desítek let, jakoby je psal jiný autor.

Čtěte také

Krásné hlasy, věnované 50. výročí skladatelova úmrtí, takových protikladů nabídnou hned několik. Těšit se můžete na dvě rané písně na Verlainovy texty z roku 1910 s výraznými stopami francouzských impresionistů, na Introitus k poctě T. S Eliota z poloviny šedesátých let, na scény z opery Slavík, dokončené rok před první světovou válkou, liturgické skladby z počátku let třicátých, či na kantátu Abraham a Izák z roku 1963. Zároveň tak poznáme i pozoruhodnou šíři jazyků, na které Stravinskij komponoval.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.