Krásné hlasy k poctě Igoru Stravinskému

11. duben 2021

Vokální tvorba Igora Stravinského pokrývá celé období jeho aktivní skladatelské dráhy. Je tak cennou mapou autorova kompozičního vývoje; věrně odráží hudební styly, které ho v průběhu let přitahovaly, a na které reagoval. A tak nám občas připadá, postavíme-li vedle sebe dvě díla z rozmezí několika desítek let, jakoby je psal jiný autor.

Čtěte také

Krásné hlasy, věnované 50. výročí skladatelova úmrtí, takových protikladů nabídnou hned několik. Těšit se můžete na dvě rané písně na Verlainovy texty z roku 1910 s výraznými stopami francouzských impresionistů, na Introitus k poctě T. S Eliota z poloviny šedesátých let, na scény z opery Slavík, dokončené rok před první světovou válkou, liturgické skladby z počátku let třicátých, či na kantátu Abraham a Izák z roku 1963. Zároveň tak poznáme i pozoruhodnou šíři jazyků, na které Stravinskij komponoval.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.