Koncert bez hranic s Mariánem Vargou. Od narození génia slovenské hudební scény, hráče na klávesové nástroje a skladatele uplynulo 75 let

30. leden 2022

Jeho obsáhlou tvorbu připomeneme záznamy koncertů z roku 1973 a 2003. Pozvání do studia přijal student muzikologie Jan Bukovjan, který se osobností Mariána Vargy a jeho dílem v současné době zabývá. Nalaďte si Vltavu v neděli 30. ledna od 20.00.

Marián Varga studoval na bratislavské konzervatoři u skladatelů Jána Cikkera a Andreje Očenáše. Na konci 60. let rozvíjel svůj hudební talent v bigbítové skupině Prúdy, se kterou vydal jedno z nejznámějších slovenských alb Zvoňte zvonky. V 70. letech se pak hudebně angažoval v art-rockové skupině Collegium Musicum. Typickým rysem Vargových autorských skladeb jsou citace témat z děl klasické hudby, se kterými zacházel osobitým způsobem.

Jako první zazní záznam z veřejného natáčení skupiny Collegium Musicum v červenci roku 1973 v Koncertní síni Československého rozhlasu v Bratislavě, který vyšel ještě téhož roku jako koncertní album kapely pod názvem Collegium Musicum Live. Intimní dokument Vargovy pozdější tvorby pak nabídne jeho sólová deska s názvem Solo In Concert natočená roku 2003 v bratislavském klubu Za Zrkadlom.

autoři: Lucie Podroužková , Zdeněk Přidal
Spustit audio