Koncert bez hranic: Nespoutaná hudební exploze portugalského a maďarského temperamentu

29. květen 2022

Doplujte na vlnách Vltavy až do Porta nebo Budapešti, kde se v loňském roce v rámci přehlídky WOMEX odehrál skvělý koncert portugalského kytaristy João Moraise a o rok dříve neméně výjimečný koncert maďarské romské kapely Parno Graszt.

João Morais alias O Gajo své kytarové zkušenosti sbíral zprvu jako frontman punkrockových kapel. Později však propadl kouzlu portugalského tradičního nástroje Viola Campaniça, známého také jako Viola Alentejana. To mu otevřelo zcela nové obzory. Vytvořil si svůj vlastní osobitý styl a syntézou s dalšími hudebními vlivy vznikla fúze tradičních a současných přístupů k hudbě.

V roce 2020 začal spolupracovat s kontrabasistou Carlosem Barretem a perkusionistou Josém Salgueirem, s nimiž v roce 2021 vydal album s názvem Subterrâneos, které rámuje citát: „Toto album nás zavede na cestu naším nitrem. To, čím jsme navenek, je to, co chceme, aby ostatní viděli, ale v našem nitru se skrývá to, čím skutečně jsme. A omezení, kterým jsme byli vystaveni, si vynutila někdy pokojný, jindy konfliktní vztah k této naší pravdě.“

Druhou půli Koncertu bez hranic obstará romská kapela Parno Graszt. Ta vznikla před více než 20 lety a od té doby přijímá a modifikuje hudební vlivy z Balkánu, Maďarska, Rumunska, Srbska a Španělska. Perličkou je, že hudební formace sestává převážně z rodinných příslušníků. Součástí jejich koncertů je kromě hudby i tanec, který k tomuto žánru neodmyslitelně patří. Jejich základní obsazení tvoří kytara, tambura, akordeon a kontrabas, využívají ale samozřejmě i mnoho dalších, tradičních i méně tradičních nástrojů. Simon Broughton na jejich adresu v encyklopedii Rough Guide To World Music uvedl: „Oni nečerpají z kořenů romské hudby. Oni jsou zosobněním těchto kořenů.“

autoři: Lucie Podroužková , Zdeněk Přidal
Spustit audio

Související