Kolem Ještědu – tam knihy, lidé i domy zarůstají do reliéfu
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje už šestým rokem oceňuje díla se vztahem k Libereckému kraji. Martin Fryč, vydavatel přehledu Živá kultura = živý Liberec a jeden ze členů poroty soutěže, vybírá z oceněných knih, jež slouží jako kulturní ukazatele. Vedou do Severočeského muzea v Liberci a do Strossovy vily – za historikem umění a kurátorem Luďkem Lukuvkou. Ukazují i do Podještědí, kde v Beranově hostinci o knihách, lidech a místech vypráví historik a hostinský Jan Havelka.
Související
-
Knihy a slova zrají v krajině jako zemská vína. V čem je síla regionální literatury?
O literatuře vzešlé z konkrétní krajiny, o slovech a obrazech, která z ní rostou jako zemská vína. Z jakých knih a vín můžeme vyčíst kvalitu půdy, sílu slunce a větru?
-
V horách je smotán čas. Jsou místa, která umožňují propad o stovky milionů let
Hory jako neodmyslitelná součást naší krajiny i jako časové kapsle, očima tří českých vědců ale i literárních autorů v ArtCafé Anny Luňákové.
-
Liberec
Historik architektury a designu, novinář a pedagog Adam Štěch vás prostřednictvím podcastu Hmota vezme na své dobrodružné výpravy za poznáním architektury 20. století.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.