Knihy mám spojené s cestováním, říká Josef Třeštík. Ze své knihovny vybírá dramaturg Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro
Setkání s knihami napříč prostorem a časem připravila Blanka Stárková.
„Číst jsem sice začal dřív než cestovat, ale místa, která jsem v knihách navštívil, se mi vryla do paměti víc, než bych si byl pomyslel,“ odhaluje své čtenářské zážitky Josef Třeštík. „Když jsem před dvaceti lety poprvé přijel do Londýna, abych na Royal College of Music studoval hudbu, nejprve jsem viděl především město Sherlocka Holmese. Argentinský spisovatel Jorge Luis Borges jednou řekl, že fantastický a pohádkový Londýn, který známe ze Sherlocka Holmese a Chestertona, ve skutečnosti objevil a vynalezl Robert Louis Stevenson ve svých Nových arabských nocích. Název povídkové sírky odkazuje k Pohádkám tisíce a jedné noci. Kouzelným městem ovšem není Bagdád, ale Londýn, a v přestrojení do něj nevyráží Hárún-ar-Rašíd se svým vezírem, ale dobrodružství v jeho ulicích hledají princ Florizel z Bohemie s plukovníkem Geraldinem.“
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Jan Štifter: Světlo z Pauliny. Příběh o ztrátě domova a vykořenění
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.