Kim Leine: Proroci z fjordu Věčnosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Norský fjord

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Fascinující příběh o střetu evropského a grónského pohledu na svět. Literární pásmo věnované současnému norskému spisovateli poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Kim Leine, norský, v Dánsku žijící spisovatel, je drobný padesátník, plachý až nesmělý. Do světel ramp, kde se mimochodem asi necítí úplně ve své kůži, přivedl autora celosvětový úspěch jeho románu Proroci z fjordu Věčnosti. Naši republiku poprvé (a zatím naposledy) navštívil v roce 2016 při příležitosti českého vydání svého historického románu, za nějž v roce 2013 získal prestižní Cenu Severské rady za literaturu a několik cen dalších.

Kim Leine (2016)

Román Proroci z fjordu Věčnosti bývá definován jako „ztráta dánské nevinnosti v Grónsku“, a jak říká tvůrce – boj za svobodu je pro tento román i pro něho osobně zásadní. Jedná se o fascinující příběh o střetu evropského a grónského pohledu na svět.

Hlavní hrdina příběhu, mladý misionář Morten Falck, přijíždí na konci 18. století do dánské kolonie v Grónsku, aby mezi tamními obyvateli šířil křesťanství a obrátil je na víru. Chce v daleké, neznámé zemi něco dokázat a zároveň změnit i život svůj.

Proč se Kim Leine rozhodl psát právě o tomhle? Odpovědí je autorův velice pohnutý vlastní životní osud, plný zvratů, útěků, propadů fyzických i mentálních, jak o tom ostatně i sám hovoří ve vltavských Schůzkách s literaturou.

Účinkují: Kristýna Franková, Renata Venclová, Petr Lněnička a Lukáš Hlavica

Z vlastních překladů připravila: Magdalena Jírková
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno v roce 2019.