Ke čtení mě přivedl vzdor, říká Petr Šmíd
Ze své knihovny vybírá spisovatel a kulturní publicista Petr Šmíd. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2023.
„Učitelka češtiny na základní škole v Červeném Kostelci nám vytrvale tvrdila, že literatura je k ničemu – hlavní je mluvnice – a na náchodském gymnáziu zase paní, která si nechala říkat profesorka, povídala, že nejdůležitější je devatenácté století, vesnický román a hlavně Teréza Nováková,“ vzpomíná Petr Šmíd. „A tak byla mou první průvodkyní po literatuře o sedm let starší sestra. Zrovna maturovala a já byl v sedmé třídě. Sáhl jsem po malé knížce na jejím stole. Šlo o Beckettovo Čekání na Godota. Přečetl jsem ho za odpoledne a smál se, až mi tekly slzy. Ne, nebyl jsem geniální dítě, snad jen vnímavé dítě. Dnes už vím, že důvodem toho smíchu byly gagy, které nemají daleko ke groteskám Charlieho Chaplina.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.