Kdo je viníkem katyňského zločinu?

31. říjen 2008

Jeden z největších utajovaných zločinů z druhé světové války se odehrál v lesích poblíž běloruské Katyně: kdosi tam povraždil tisíce polských důstojníků, původně zadržených ruskou armádou. Nejprve pozůstatky povražděných lidí vykopali Němci a rádi je přičetli na vrub židobolševickým ničemům. Po válce byli ze zločinu obviněni nacističtí okupanti. UVNITŘ TRAILER!

Polský klasik filmové režie Andrzej Wajda se v Katyni neomezil na pouhý výčet událostí, více jej zajímají lidské osudy spojené s touto tragédií a jejím účelově manipulovaným výkladem. Postavy sice zosobňují ukázkově vyhrocené postoje - od sehnuté šíje po bojovnou nesmiřitelnost - táhnoucí se i napříč rodinou, avšak věrohodnost přesto omračuje: mimo jiné spatříme úryvky ze dvou týdeníků, nacistického a komunistického, které v téměř totožných záběrech a s podobným komentářem přisuzují vinu "tomu druhému".

Jenže pro diváka nepříliš znalého novodobých polských (polsko-ruských) dějin může být záhadou důvod, proč vojáci, jichž se Rusové zmocnili bez bojů, byli - na první pohled bezdůvodně - postříleni. Režisér ani v nejmenším nic nevysvětluje, hrůzný zločin toliko konstatuje. Nanejvýš naznačí, že v době, kdy Polsko marně bojovalo s německými útočníky, obsadily ruské jednotky (v souladu s tajným dodatkem k německo-sovětskému paktu) jeho východní oblasti. Dokládá to hned jedna z úvodních sekvencí, inscenačně dobře zvládnutá a v celém filmu patřící mezi nejpůsobivější, kdy se na mostě setkávají dva proti sobě jdoucí proudy uprchlíků: jedni prchají před Němci, druzí před Rusy. Málokdy je beznaděj propadající se do zmatků nastolena s takovou průrazností...

Katyň

Wajda nevypráví přímočaře, až do konce příběhu ponechává otevřené, co se vlastně stalo, když zvláště pozůstalé ženy, strádající nejprve pod německým a poté pod ruským panstvím, se jen dohadují o osudech svých blízkých. Katyň vnějškově napodobuje strukturu detektivního pátrání (i když aspoň pro polské publikum žádná tajemství neexistovala), kdy s pomocí různých náznaků - třeba prostřednictvím dochovaného deníku jedné z obětí masakru - se vyjevuje konečná pravda.

Katyň

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Bontonfilm

Katyň (Katyn) drama, Polsko, 2007, 118 min.

Režie: Andrzej Wajda, scénář: Andrzej Wajda, Wladyslaw Pasikowski, kamera: Pawel Edelman, hudba: Kryzstof Penderecki

Hrají: Joachim Paul Assböck, Andrzej Chyra, Artur Zmijewski, Stanisława Celińska, Wladyslaw Kowalski, Agnieszka Glinska, Pawel Malaszynski

autor: Jan Jaroš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.